کفپوش بتنی

شناسایی و رفع چالش های کفپوش بتنی

کفپوش بتنی به دلیل دوام و ماندگاری بالا، در صورت نصب، عمل آوری و اجرای صحیح و استاندارد توسط پیمانکار، انتخابی محبوب برای فضاهای خاص محسوب می شوند. با این حال، در حین یا بعد از نصب ممکن است مشکلاتی پیش بیاید و متخصصان ساخت و ساز باید توانایی تشخیص و رفع این چالش های کف کاذب های بتنی را داشته باشند.

این مقاله برخی اقدامات کلیدی را که متخصصان ساخت و ساز می توانند از طرف مالک برای رسیدگی به مشکلات کف های بتنی روی زمین، از جمله کف های با پرداخت صیقلی، انجام دهند، شرح می دهد. اگرچه اکثر موارد مربوط به کف های بتنی نصب شده در فضای داخلی – در ساختمان های مسکونی و تجاری – است، اما برخی از نکات ذکر شده در مورد نصب های خارجی نیز کاربرد دارد.

تشخیص و شناسایی مشکلات و علل آن‌ها در کفپوش بتنی

یک شروع خوب در فرآیند عیب یابی متخصص، پاسخ دادن به سوالات زیر به همراه مالک در محل است:

۱ مشکلات از چه زمانی شروع شد؟ آیا فعالیت خاصی باعث بدتر شدن مشکل کف با گذشت زمان شده است؟

۲ آیا عوامل محیطی، مانند مواد شوینده و یخ زدایی، به بتن آسیب رسانده اند؟

۳ آیا تردد مکرر وسایل نقلیه سنگین، مانند لیفتراک، باعث آسیب به بتن شده است؟

۴ اگر کف بتنی در یک مکان محافظت شده مانند گاراژ قرار دارد، آیا عابران پیاده محصولاتی مانند نمک های یخ زدایی را روی آن پاشیده اند؟

این سوالات به دنبال شناسایی زمان شروع مشکلات و هر گونه فعالیت مرتبط با بدتر شدن آن‌ها هستند. با پرسیدن این سوالات، متخصص به دنبال درک ریشه مشکلات و شناسایی عوامل احتمالی ایجاد کننده آن‌ها در کف بتنی است.

در ادامه سوالاتی برای دانستن تاثیر عوامل خارجی مانند بارش باران و انجماد بر ایجاد مشکلات در کف بتنی پرسیده می‌شود..

۱ آیا نواحی خاصی وجود دارد که کف بتنی به دلیل احتمال بالا آمدن یا رانده شدن خاک پس از باران‌های شدید و تجمع آب و فشار زیر بتن، شروع به برآمدگی یا بالا آمدن کرده است؟

۲ آیا دما به زودی پس از نصب به زیر نقطه انجماد کاهش یافته است؟

سوالاتی که در ادامه پرسیده میشود جهت بررسی ترک های احتمالی و ارتباط آن ها با عوامل خارجی (ضربه) یا اشتباهات داخلی (نصب کف کاذب) تمرکز است.

این مطلب را از دست ندهید .
نصب و اجرای کف کاذب در یزد

۱ آیا ترک هایی در کف بتنی وجود دارد؟

۲ آیا این ترک ها بعد از ضربه ناگهانی ظاهر شده اند؟ چه چیزی به کف برخورد کرده است و ضربه چه زمانی رخ داده است؟

۳ آیا ترک ها به دلیل اشتباهات نصب مانند وجود آب زیاد در مخلوط یا انتخاب مقاومت نامناسب بتن برای ریختن، ایجاد شده اند؟

شناسایی ریشه اصلی مشکلات کفپوش بتنی همیشه آسان نیست، اما متخصصان ساخت و ساز باید تلاش کنند تا بفهمند چه اشتباهی رخ داده است، زیرا این کار می تواند احتمال تکرار مشکلات در آینده را به حداقل برساند.

رفع چالش های کفپوش بتنی

برخی از متخصصان ساخت و ساز با مالکانی روبرو می شوند که تصور می کنند مشکلات کفپوش بتنی آنها نسبتاً جزئی است. این مالکان ممکن است حتی نیاز به رسیدگی به این مشکلات را زیر سوال ببرند. این وضعیت همچنین زمانی قابل اتفاق است که مالک، مشکل را صرفاً یک مسئله زیبایی در نظر بگیرد.

با این حال، وظیفه متخصص ارائه دهنده خدمات و مشاوره ساختمانی است که به مالکان کمک کند تا دیدگاه وسیع تری به دست آورند و به آنها گوشزد کند که در صورت عدم اقدام سریع، مشکل می تواند بدتر شود.

اگر آزمایشات نشان دهند که مشکلی در رطوبت بتن وجود دارد و مالک تصمیم به تعویق رفع آن بگیرد، عوارض مختلفی می تواند به وجود آید. بستر [بتن] در نهایت ممکن است خراب شود یا ترک هایی در پوشش کف ظاهر شود. سطح بتن همچنین می تواند ناهموار شود و در مناطق پرتردد ساختمان، خطرات ایمنی ایجاد کند.

نکته اصلی که باید به مالک در این موقعیت منتقل شود این است: بهتر است به سرعت اقدام کنید به جای اینکه امیدوار باشید مشکل بدتر نشود. حتی اگر به نظر مالک، وضعیت پایدار به نظر برسد، این می تواند تصوری نادرست باشد زیرا همه عوارض به طور لحظه ای قابل مشاهده نیستند.

بحث در مورد جایگزینی و تعمیرات

هنگامی که متخصص مشکل خاص و وسعت آن را مشخص کرد، مهم است که در مورد بهترین رویکرد، یعنی تعویض یا تعمیر ناحیه آسیب دیده، بحث شود. تعویض می تواند گرانتر باشد، اما اگر مشکل گسترده باشد یا مالک بخواهد بهبودهای بیشتری در آن ناحیه انجام دهد، هزینه کلی ممکن است ارزشش را داشته باشد.

این مطلب را از دست ندهید .
قیمت نصب کف کاذب و نحوه حساب کردن آن

به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهد که بیش از یک سوم کارمندان دفاتر نور کافی در محیط کار خود ندارند. با این حال، جایگزینی کفپوش معیوب با بتن صیقلی می تواند فضایی روشن تر و جذاب تر ایجاد کند.

همان طور که گفته شد، تعمیر می تواند بسیاری از مشکلات کفپوش بتنی را حل کند، به خصوص اگر مالکان به سرعت متوجه مشکل شده و با یک متخصص تماس بگیرند. برای مثال، برخی ترک ها به گونه ای ظاهر می شوند که یک طرف آن به طور قابل توجهی از طرف دیگر بالاتر است. دلیل احتمالی این مشکل، نشست نامناسب لایه زیرین بتن است. با این حال، گاهی اوقات تزریق دوغاب یا کف [پلی اورتان] زیر دال بتنی می تواند مشکل را برطرف سازد.

اگر مشکلات کفپوش بتنی آنقدر گسترده باشد که تعمیر موفقیت آمیز به نظر نرسد، به احتمال زیاد جایگزینی کل کفپوش، نتیجه مطلوب خواهد بود. در این صورت، ضروری است تا در مورد تمامی جزئیات لازم برای این مسیر، از جمله بازیافت مواد برداشته شده یا استفاده مجدد از آنها در همان ملک، بحث و بررسی شود.

شفاف سازی نیازها و انتظارات از کفپوش بتنی

پس از شناسایی مشکلات کفپوش بتنی، زمان صحبت در مورد جزئیات است. به عنوان مثال:

بودجه: بودجه در نظر گرفته شده برای رفع مشکلات چقدر است؟
گزینه های تامین مالی: آیا گزینه های تامین مالی برای مدیریت بهتر هزینه ها وجود دارد؟
راه حل های رفع مشکل: چه اقداماتی برای حل این مشکل قابل انجام است؟
زمانبندی پروژه: کل پروژه چه مدت زمان به طول خواهد انجامید؟

متخصصان چه با مشکلاتی که به زودی پس از نصب رخ داده اند و چه با مشکلاتی که سال ها بعد ظاهر می شوند، همیشه باید با رویکردی محتاطانه عمل کنند. این رویکرد شامل بررسی دقیق مشکل و شناسایی ریشه های اصلی آن قبل از برنامه ریزی برای تعمیر می شود.

با این حال، اقداماتی برای جلوگیری از مشکلات آینده با کفپوش های بتنی نیز ضروری است.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *