کف کاذب با فن کمکی و حسگر

کف با حسگر و فن کمکی در مرکز داده

همانطور که می دانیم، تجهیزات در مرکز داده گرمای زیادی تولید می کنند. این گرمای زیاد می تواند به تجهیزات آسیب برساند و عمر آنها را کوتاه کند. برای حل این مشکل، راه حل های مختلفی وجود دارد. یکی از این راه حل ها، استفاده از کف کاذب با فن کمکی و حسگر است.

مزایای کف کاذب با فن کمکی و حسگر

 • خنک کننده کارآمد و مقرون به صرفه: این نوع کف کاذب به طور خودکار دمای محیط را حس می کند و فن ها را فقط زمانی که نیاز است روشن می کند. این امر به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کند.
 • محافظت از تجهیزات در برابر گرمای بیش از حد: با خنک نگه داشتن تجهیزات، از آسیب دیدن آنها در اثر گرمای بیش از حد جلوگیری می شود. این امر به افزایش طول عمر تجهیزات کمک می کند.
 • افزایش طول عمر تجهیزات: با خنک نگه داشتن تجهیزات، عمر آنها به طور قابل توجهی افزایش می یابد.
 • قابلیت تنظیم: این نوع کف کاذب به گونه ای طراحی شده است که می توان آن را به طور کامل تنظیم کرد. می توان دمای مورد نظر، سرعت فن ها و زمان روشن شدن آنها را تنظیم کرد.

نحوه عملکرد:

کف کاذب با فن کمکی و حسگر از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • حسگرها: حسگرها دمای زیر کف کاذب را اندازه گیری می کنند.
 • فن ها: فن ها هوای خنک را از زیر کف به داخل مرکز داده می دمند.
 • دریچه ها: دریچه های سقف برای خروج هوای گرم از مرکز داده استفاده می شوند.

مراحل کار:

 1. حسگرها دمای زیر کف کاذب را اندازه گیری می کنند.
 2. اگر دما از حد معینی بالاتر باشد، فن ها روشن می شوند.
 3. فن ها هوای خنک را از زیر کف به داخل مرکز داده می دمند.
 4. هوای گرم از طریق دریچه های سقف خارج می شود.
این مطلب را از دست ندهید .
ویژگی های شرکت مجری کف کاذب

سنسور کف کمک فن چگونه کار می کند؟

کف کاذب با فن کمکی و حسگر یک سیستم کف کاذب هوشمند است که از فن های کنترل کننده دما برای ایجاد جریان هوای متمرکز خنک از طریق پنل های مشبک با جهت دهی جریان هوا استفاده می کند. واحدهای فن با کنترل دما به صورت مدل های چهار فن موجود هستند. فن دارای چندین گزینه کنترل است که به آن امکان می دهد به طور خودکار روشن شود، زمانی که شرایط نیاز به خنک کننده اضافی داشته باشد.

اصول عملکرد فن کنترل دما:

این فن عمدتا بر اساس افزایش دمای اطراف خود کار می کند. با افزایش دما، سرعت فن و حجم هوای جابجا شده توسط آن نیز افزایش می یابد.

فن کنترل دما از طریق ترمیستوری که روی آن نصب شده، تغییرات دمای هوای اطراف را حس می کند. ترمیستور نوعی مقاومت است که با تغییر دما، میزان مقاومت الکتریکی آن نیز تغییر می کند.

زمانی که فن با سرعت کم کار می کند، صدای کمتری تولید کرده و انرژی کمتری مصرف می کند. در اکثر موارد طراحی، پس از چند ساعت کارکرد فن با حداکثر سرعت، دمای هوا معمولا به زیر دمای طراحی حداکثر می رسد. بنابراین، در شرایط عادی، عملکرد خنک کنندگی فن در سرعت پایین نیز کافی است.

کلید کنترل دما:

داخل کلید کنترل دما، یک صفحه دو فلزی وجود دارد. این صفحه از دو فلز با ضریب انبساط حرارتی متفاوت ساخته شده است.

زمانی که دما به محدوده خاصی از دمای بحرانی برسد، صفحه دو فلزی به دلیل تفاوت در انبساط حرارتی دو فلز، تغییر شکل می دهد. این تغییر شکل باعث باز و بسته شدن کنتاکت های کلید می شود.

این مطلب را از دست ندهید .
آشنایی با ابعاد تایل کف های کاذب

در حالت عادی (شروع به کار)، کنتاکت ها از هم جدا هستند و جریان برق قطع است. این عملکرد به صورت مکانیکی انجام می شود.

معمولا روی سطح کلید کنترل دما، مقادیر دمایی که باعث تغییر شکل صفحه دو فلزی و در نتیجه قطع و وصل جریان می شود، مشخص شده است.

فن های ترموستاتیک:

فن های ترموستاتیک از یک ترمیستور برای حس کردن دما استفاده می کنند و سنسورهایی که روی مرکز فن نصب شده اند، دمای عبوری از فن را تشخیص می دهند. در این پیکربندی، فن باید به درستی نصب شود و ترمیستور بتواند از طریق سیم اتصال خاص، دمای هوا را حتی پس از نصب فن حس کند.

عملکرد فن با توجه به گرما تغییر می کند:

 • در سرعت های پایین، فن صدای کمتری تولید کرده و انرژی کمتری مصرف می کند.
 • در اکثر طراحی ها، پس از چند ساعت کارکرد فن با حداکثر سرعت، دمای هوا معمولا به زیر دمای طراحی حداکثر می رسد. بنابراین، در شرایط عادی، عملکرد خنک کنندگی فن در سرعت پایین نیز کافی است.

 نکات کلیدی هنگام انتخاب و نصب فن:

۱٫ حجم هوای خروجی (سرعت):

 • در وهله اول، فن انتخابی باید بتواند حجم کافی هوای خروجی (سرعت) را تأمین کند.
 • این امر باعث خنک شدن هوای گرم داخل دستگاه در شرایط دمای بالا می شود؛ در حالی که وقتی دما نسبتاً پایین است و جریان هوای گرم کم است، عملکردی برعکس خواهد داشت.

۲٫ موقعیت نصب سنسور:

 • هنگام انتخاب محل نصب سنسور، باید به قرار دادن آن در موقعیت مناسب توجه کنید.
 • به این ترتیب می توانیم سنسور را روی سطحی که نیاز به خنک شدن دارد، محکم کنیم.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *