کاربرد کف کاذب در مخابرات

در برخی از ساختمان ها استفاده از  کف و یا سقف کاذب ضروری به نظر میرسد؛ برخی از مکان ها برای پیشبردن هرچه بهتر کارشان بایستی از سقف و کف کاذب استفاده نمایند. برای مثال مراکز داده یا همان دیتاسنترها و شرکت های مخابرات بایستی به سقف و کف کاذب مجهز شوند!

به دلیل اهمیت این مکان ها، کاربرد کف کاذب در مخابرات سبب بالا رفتن امنیت این مکان ها می شود؛

مزایای کاربرد کف کاذب در مخابرات:

درادامه این مقاله با مزیت های به کاربردن کف کاذب در مکان هایی مانند مخابرات در وبسایت شرکت فنی مهندسی کارنو خواهیم شد.

 • چیدمان درست تجهیزات:

استفاده از کف کاذب در مخابرات سبب ایجاد چیدمان درست و زیبا تر در طرح داخلی شده، همچنین در صورت لزوم می توان چیدمان را به راحتی تغییرداد! پانل های کف کاذب که در اتاق های سوئیچ قرار می گیرند می توانند ساده، پانچدار و یا دارای جای عبور برای کابل و یا جعبه پریز باشند که به همین علت و با توجه به امکان برداشتن و جا به جایی آسان در فضا، میتوان با توجه به نیاز تغییر چیدمان ایجاد کرد.

 • صرفه جویی در هزینه:

اگر در ساختمان کف کاذب به کار ببرید با توجه به کاربرد کف کاذب در مخابرات و با گذشت زمان و مقایسه آن با کف سنتی متوجه صرفه جویی در هزینه و راحتی در استفاده کف کاذب خواهید شد.

 • پانل های خاص:

شما می توانید از پانل هایی استفاده کنید که دارای جای عبور برای کابل ها و پریزها هستند؛ نکته ی حائز اهمیت در استفاده از این پنل ها این است که این پانل ها به گونه ای طراحی شده اند که از زخمی شدن کابل ها جلوگیری میکند و کابل ها به صورت محافظت شده در جای مشخص خود قرار می گیرند؛در نقاطی که برای پریز در نظر گرفته شده است نیز پانل هایی طراحی شده اند که جعبه پریز دارند و درون آنها علاوه بر پریز برق، سوکت هایی نظیر تلفن و سوکت های مورد نیاز تعبیه شده است.

آرامش مسافران با کمک کف های کاذب در فرودگاه‌

 

 • خنک کنندگی و تهویه:

از آنجایی که دستگاه ها و تجهیزات به طور دائم در حال کار هستند و گرمای زیادی تولید میکنند که این گرما به مرور زمان کارکرد تجهیزات را کند می کند پس باید از یک سیستم خنک کننده در زیر کف کاذب استفاده نمود؛ با استفاده از پانل های پانچدار و دارای دریچه تهویه نیز میتوان این هوای خنک را به تجهیزات رساند. در فضایی زیرین کف های کاذب علاوه بر قرار دادن سینی کابل می توان به راحتی سیستم های خنک کننده را نیز قرار داد و کار برای تعمیرات نیز آسان است.

 • برطرف کردن بار الکتریکی اضافی :
این مطلب را از دست ندهید .
آشنایی با تایل کف کاذب در هواپیما

بار الکتیریکی اضافی که در دستگاه ها و تجهیزات تولید می شود تاثیرات سوء برای تجهیزات دارد و می تواند سبب کاهش عمر دستگاه، امکان ایجاد جرقه و آتش سوزی شود!

هنگامی که ما از کف کاذب استفاده می کنیم به دلیل استراکچر و متصل بودن پایه های آن به زمین به طور خودکار بار الکتیریکی اضافی تخلیه خواهد شد؛ البته باید در نظر داشت که استفاده از روکش نهایی که می تواند از نوع آنتی استاتیک باشد نیز در کنترل کردن بار الکتیریکی اضافی نقش موثری داشته باشد.

 • کنترل آتش توسط سقف کاذب:

یکی از مسائلی که برای طراحی ساختمان ها بسیار زیاد مورد توجه قرار میگیرد جلوگیری از خسارت های ناشی از آتش سوزی بخصوص در ساختمان های اداری و تجاری می باشد؛ هنگامی که ما از کف کاذب استفاده می کنیم با توجه به انواع کف کاذب از نظر متریال و همچنین با در نظر گرفتن نوع روکش نهایی مورد استفاده می تواند در امر کنترل آتش سوزی بسیار کمک کننده باشد.

در صورت بروز احتمالی آتش در ساختمان و اتاق ها، این آتش می تواند توسط کف کاذب کنترل شود و بطور عمده کف کاذب می تواند از گسترش آتش جلوگیری کند. در صورت بروز آتش اگر گستـرش آن به اتاق های مجاور کنترل شـود، زمان برای رسیـدن نیروهای امداد و کنترل آتش فراهم می شـود و در نتیجه خسارت های احتمالی هم کاهش خواهـد داشـت.

لزوم کاربرد کف کاذب در مخابرات

همانطور که در کاربردهای کف کاذب به مواردی مانند پنهان کردن تاسیسات و سیم ها و کابل ها اشاره کردیم و مزایای استفاده از آن را بیان نمودیم به این نتیجه رسیدیم که برای شرکت های دیتاسنتر یا مخابرات لازم و مهم است که از کف کاذب استفاده نماییم؛ ویژگی های مثبت دیگری نیز کف کاذب دارد که در ادامه به آن اشاره مینماییم.

 1. دسترسی آسان فقط از طریق بلند کردن پنل.
 2. رفع مشکل در هر مرحله پس از نصب کردن تاسیسات در دیتاسنترها یا مراکز مخابرات .
 3. در زمان خیلی کم میتوان اصلاحات و یا تغییرات را ایجاد نمود.
 4. در دیتا سنتر ها یا مراکز مخابراتی اگر لزوم به جابجایی محل باشد به راحتی می توان آنها را جا به جا نمود.(کف کاذب طرح لگراند قابلیت جابه جایی دارد.)
 5. کف های کاذب در مقایسه با کف های سنتی سازه را بسیار سبک تر میکند.
این مطلب را از دست ندهید .
اهمیت تایل کف کاذب فولادی چیست

با توجه به ویژگی های گفته شده بهترین نوع کف به خصوص در دیتا سنترها و مراکز مخابراتی  کف کاذب می باشد.

راهنمای نصب و تعویض کف های کاذب اداری

انواع کف کاذب از نظر کاربرد:

در ادامه این مقاله انواع کف کاذب را براساس هدف از اجرای آنها برای شما آورده ایم که این موضوع می تواند به شما در انتخاب بهترین نوع کف کاذب با توجه به نیازتان کمک کند.

کف های مخصوص پوشاندن تاسیسات

 • در مواقعی که آتش سوزی رخ می دهد می تواند تا یک ساعت بدون ریزش و ایجاد دود ها و گاز های سمی و خفه کننده دوام بیاورد.
 • قابلیت مقاوت در برابر بارهای دینامیک متمرکز و غلطش در حدود یک هزار تن بر هر تایل.
 • می تواند قابلیت مقاومت بارهای استاتیک حداقل با ضریب طراحی را داشته باشد.
 • ضد الکتیریسته ساکن است و با توجه به این ویژگی می تواند مناسب مراکز حساس مانند مراکز کامپیوتری باشد.

کف‌های مخصوص انتقال آب‌های سطحی، خاک و ماسه

 • قابلیت نصب در سطوح سیمانی
 • مقاوم در برابر شرایط فضای آزاد
 • مقاوم در برابر اشعه
 • مقاومت زیاد در برابر مواد اسیدی، قلیایی
 • مقاومت در برابر رطوبت

کف‌های مخصوص جهت نصب گرمایش کف و کاهش رطوبت

 • سطح این نوع کف های کاذب در اکثر مواقع از نوع پارکت،سرامیک، لمینت و کفپوش های چوب پنبه ای است.
 • با پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند.
 • به میزان خوبی عایق صدا هستند.
 • مقاومت در برابر رطوبت دارند.
 • مقاوم در برابر مواد شوینده هستند.
 • از نفوذ حشرات موذی جلوگیری می کنند.
 • در اکثر مواقع در خانه های چوبی و از پیش ساخته شده به کار می روند.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *