آشنایی با سیستم کف کاذب

موضوع مقاله ی پیش رو سیستم کف کاذب و مکان هایی است که از این کف استفاده می شود، همچون: ساختمان های اداری، مراکز رایانه، اتاق های سرور و غیره. اکنون با گروه فنی و مهندسی کارنو همراه باشید تا اطلاعات جدیدی را در مورد کف های کاذب کسب نمایید.

کف کاذب، کف دوم مرتفعی است که بالاتر از کف اصلی ساخته می شود و باعث ایجاد یک خلاء پنهان برای عبور خدمات مکانیکی و الکتریکی خواهد شد. از کف های کاذب به طور گسترده ای در ساختمان های اداری مدرن و در مناطق تخصصی همانند مراکز فرماندهی، مراکز داده فناوری اطلاعات و اتاق های رایانه ای استفاده می شود. همچنین مکان هایی که نیاز به مسیر دهی خدمات مکانیکی، سیم کشی و برق دارند از این کف ها استفاده می کنند.

کف های کاذب را می توان در ارتفاع های گوناگون از ۱۰ سانتی متر تا ۱۲۰ سانتی متر نصب نمود. ارتفاع کف کاذب باید متناسب با تجهیزاتی باشند که قرار است در زیر کف قرار بگیرند.

درمراکز داده، مناطق تهویه مطبوع جداگانه اغلب با کف مرتفع مرتبط هستند. تایل های سوراخ دار به طور سنتی در زیر سیستم های رایانه ای قرارمی گیرند تا هوای مطبوع را مستقیماً به سمت این سیستم ها هدایت نمایند. به نوبه خود، تجهیزات اغلب برای کشیدن هوای خنک کننده از پایین و خروج آن از داخل اتاق طراحی شده اند. سپس یک واحد تهویه ی مطبوع، هوا را از اتاق بیرون می کشد، آن را خنک کرده و در زیر کف کاذب به زور واداشته و چرخه را کامل می نماید.

ساختار صفحات کاذب

صفحات کف کاذب به طور معمول از خرده چوب های فولادی یا یک صفحه ی فولادی با هسته ی داخلی سیمانی ساخته می شوند، اما هسته ی برخی از تایل ها توخالی می باشند.

همانطور که گفته شد تایل ها در مکان های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی از مکان ها همانند اتاق های کامپیوتری بسیار حساس هستند، بنابراین روکش کف کاذب این مکان ها باید از خاصیت آنتی استاتیک برخوردار باشد، در نتیجه روکش هایی برای پوشش دهی سطح تایل مورد استفاده قرار می گیرد که خاصیت ضد الکتریسیته دارند.

این مطلب را از دست ندهید .
کف کاذب به انگلیسی چه نام دارد

راهرو رک سرور در کف کاذب با تایل های خنک کننده

بسیاری از ساختمان های اداری از کف دسترسی برای ایجاد فضاهای انعطاف پذیر و پایدارتر استفاده می کنند. یک شرکت بزرگ می تواند بیش از ۲۰۰۰۰ مایل (۳۲۰۰۰ کیلومتر) کابل کشی در یک مرکز را داشته باشد.

طراحی کف کاذب در ابتدای پروژه می تواند هزینه کمتری را در بر داشته باشد. دمنده ها و هندلرهای هوای مورد نیاز برای هوای کف بسیار کوچک هستند، به همین علت به انرژی کمتری نیاز خواهند داشت. هنگامی که ساختمان ها برای ترکیب الکتریکی مدولار، دیوارهای مدولار و کف دسترسی طراحی شده اند، می توان به پیکربندی فضای ساختمان در چند ساعت پرداخت.

مکش بالابر

برای برداشتن تایل ها، از ابزاری که در انتهای آن یک جام مکش وجود دارد (بالابر تایل) استفاده می شود. در واقع تایل ها بر روی استرینگرها قرار می گیرند و به راحتی توسط مکش بالابر برداشته می شوند، از همین جهت به راحتی می توان به تاسیسات زیر کف دسترسی یافت.

سیستم کف کاذب,صفحات کف کاذب,کف کاذب

مشکلات ساختاری

زیر یک طبقه کف کاذب ممکن است مشکلات ساختاری وجود داشته باشد.

مشکلات ساختاری شامل شکاف بین تایل ها است، که می تواند صدمات قابل توجهی به تجهیزات و پرسنل وارد نماید. برای جلوگیری از بروز چنین خطراتی می توان بازرسی های دوره ای و منظمی را در نظر داشت؛ در این صورت از بروز چنین مشکلات و خطراتی جلوگیری خواهد شد.

این نکته بسیار حائز اهمیت است، که اگر کف کاذب پاسخگوی تحمل بار نباشد به طور قطع کف مورد نظر آسیب خواهد دید.

تحمل وزن بار از ۴۵۵ تا ۱۱۳۴۰ کیلوگرم است. از تایل هایی که دارای تحمل وزن بالاتری هستند، می توان در مناطقی که تردد بیشتری دارند استفاده نمود؛ در حالی که برای منطق کم تردد از تایل هایی استفاده میشود که تحمل بار کمتری دارند.

این مطلب را از دست ندهید .
کف کاذب چوبی چیست

در حین نصب کف کاذب باید به وضعیت زیر کف توجه زیادی داشت. همچنین کف اصلی باید از پسماندها تمیز و تا حد ممکن تراز باشد. بهتر است از برش دادن تایل ها نیز خودداری کرده و آن را به حداقل رساند.

مشکلات دیگری که ممکن است وجود داشته باشد، مشکلات مربوط به بعد از نصب خواهد بود. از آنجا که پس از نصب، تجهیزات و تایل های کف به ندرت برداشته می شوند، فضای زیر آن ها به ندرت تمیز خواهند شد و همین امر باعث ایجاد گرد و غبار خواهد شد.

همچنین عواملی چون کابل کشی در زیر کف، می تواند کف اصلی را کثیف نماید.

نصب سیستم کف کاذب می تواند با کاهش اثر متقابل بین افزایش حرارت و دال بتونی عظیم رفتار گرمایی ساختمان را تغییر دهد. کف کاذب به عنوان جدا کننده ای بین اتاق و دال عمل می کند. شبیه سازی انرژی یک ساختمان اداری واقع در سانفرانسیسکو نشان داد که تنها وجود کف کاذب بر مشخصات بار خنک کننده منطقه تأثیر می گذارد و تمایل به افزایش اوج بار خنک کننده را دارد و در صورت وجود موکت ممکن است، تأثیر منفی کف کاذب در اوج بار خنک کننده منطقه کاهش یابد.

انواع مختلفی از کف های کاذب وجود دارند که بسته به نوع سازه و مواد استفاده شده، طیف گسترده ای از مقاومت ساختاری و قابلیت بارگذاری را ارائه می دهند. انواع کلی کف های کاذب شامل سکوهای استرینگر، بدون استرینگر و سازه می باشند.

در پایان باید بگوییم که استفاده از کف های کاذب مزیت های زیادی را در بر دارد و همین مزیت ها باعث استفاده از این سیستم شده است. شما نیز می توانید برای استفاده از کف های کاذب با گروه فنی و مهندسی کارنو همراه باشید و از تجربیات این گروه برای انتخاب نوع کف کاذب خود و همچنین نصب و اجرای آن استفاده نمایید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *