کف کاذب چیست:

کف های کاذب، کفی بالاتر از کف اصلی ساختمان می باشد که متقارن با سقف کاذب ساخته می شوند و انواع مختلفی دارند. (کف کاذب فولادی و آلومینیومی و گالوانیزه) این کف ها کاربردهای زیادی دارند و در اکثر مکان ها مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید در پروژه های خود تمامی زیرساخت ها و تاسیساتتان را از جمله: سیم ها، کابل ها، لوله کشی ها ، سیستم اعلام و اطفا، سیستم سرمایش و موارد دیگر را در زیر کف کاذب جای دهید. اینگونه هم از نظرزیبایی فضای مورد نظر را آماده کرده اید و هم از لحاظ سطح دسترسی مسیر آسان تر و راحت تری را آماده کرده اید.

اکنون در این مقاله در مورد کف کاذب فولادی اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم اما در ابتدا با انواع کف کاذب آشنا شوید، سپس به موضوع کف کاذب فولادی می پردازیم.

Untitled-2.jpg (239×20)

انواع کف کاذب:

کف کاذب ها علاوه بر اینکه بر اساس نوع متریال دسته بندی می شوند، از لحاظ ابعادی نیز دسته بندی می گردند:

کف کاذب های ۶۰*۶۰

کف کاذب های ۲۲٫۵*۲۲٫۵

کف کاذب های فولادی و کف کاذب های آلومینیوم در دسته کف کاذب ۶۰*۶۰ قرار می گیرند و کف کاذب گالوانیزه که طرح کف کاذب لگراند فرانسه که به نام کف کاذب سولفلکس معروف بود، در دسته کف کاذب ۲۲٫۵*۲۲٫۵ قرار می گیرد.

کف کاذب ها در مدل های مختلف و متریال های مختلف در بازار ارائه می گردند.

کف کاذب گالوانیزه

کف کاذب فولادی

کف کاذب آلومینیومی

کف کاذب شیشه ای

کف کاذب سنگی

Untitled-2.jpg (239×20)

کف کاذب فولادی چیست؟

کف کاذب فولادی، همانطور که از نامش پیداست از فولاد تهیه و تولید می شود. اصلی ترین قطعه کف کاذب، تایل آن می باشد که جنس تایل ها از فولاد و ابعاد آن نیز ۶۰*۶۰ می باشد.

قطعات دیگر کف کاذب فولادی پایه و استرینگر می باشد که جنس آنها نیز از فولاد گالوانیزه می باشد.

در واقع کف کاذب های ۶۰*۶۰ از سه قطعه اصلی: تایل و پایه و استرینگر تشکیل شده اند که هر کدام از این قطعات بسته به نوع کف کاذب، نیز تغییر می کنند و پایه و استرینگر کف کاذب فقط جهت تایل فولادی مورد استفاده قرار می گیرد و قابلیت نصب دیگر تایل ها بر روی این پایه ها و استرینگر ها وجود ندارد.

اگر دنبال کف کاذبی هستید که قدرت تحمل بار بالایی را دارا باشد می توانید از کف کاذب فولادی استفاده کنید زیرا این کف دارای قدرت تحمل بار بالایی می باشد و بیشتر در مکان هایی که در آن جا تردد بالا است از این نوع کف کاذب استفاده می شود.

ساختار کفپوش کاذب فولادی به صورت توپر می باشد به این معنا که کف کاذب فولادی از دو لایه فولاد یکی در بالا و دیگری در پایین استفاده شده و وسط آن بتن سبک و مستحکم تزریق می گردد. و ماهیت اصلی کالا از فولاد می باشد. چنین ساختاری باعث شده است که این نوع کف از مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشد. این نکته نیز مهم است که از این نوع کف در محیط های مرطوب بهتر است استفاده نگردد و اگر محیط شما دما و رطوبت بالایی دارد بهترین گزینه کف کاذب آلومینیومی خواهد بود.

قطعات کفپوش کاذب فولادی شامل قطعات زیر می باشد: (برای خرید کف کاذب فولادی کلیک کنید.)

تایل کف کاذب فولادی:تایل کف کاذب فولادی

 • ابعاد تایل کف کاذب ۶۰ *۶۰ سانتیمتر می باشد.
 • وزن هر تایل حدود ۱۵ کیلوگرم می باشد.
 • میزان فولاد مصرفی در هر تایل حدود ۵ کیلوگرم می باشد.
 • مقاومت وزن تحمیلی تایل ۲۳۰۰ کیلوگرم می باشد.
 • قابلیت نصب انواع روکش PVC,HPL را دارد.
 • ضخامت تایل ۳۴ میلیمتر می باشد.
 • ضخامت ورق بالا ۰٫۶ میلیمتر و ورق پائین ۰٫۷ میلیمتر می باشد.
 • جنس ورق زیرین ST14 و ورق رویی ST12 می باشد.
 • پوشش محافظ ورق ها رنگ پودری الکترواستاتیک کوره ای در دو طرف ورق ها می باشد.
 • مواد تزریقی داخل تایل از بتن سبک و مستحکم مخصوص و پوشش محافظ می باشد.
 • دارای زهوار دور از جنس ABS مقاوم در برابر فشار و گرما و سرما.

وزن تایل های فولادی

اگر بخواهیم این کف کاذب را با نمونه گالوانیزه و آلومینیومی مقایسه کنیم باید بگوییم که تایل های فولادی بیشترین وزن را دارند و وزن هر تایل حدود ۱۵ کیلو گرم می باشد و در هر متر مربع وزن تحمیلی به سازه اصلی حدود ۴۲ کیلوگرم می باشد. لذا جهت پیاده سازی این نوع کف کاذب حتما می بایست میزان تحمل وزن تحمیلی به ساختمان را بررسی نمایید.

پایه کف کاذب فولادی:پایه کف کاذب فولادی

 • جنس پایه از فولاد می باشد.
 • حداقل ارتفاع ۶ سانتی متر و حداکثر ارتفاع ۱۶۰ سانتی متر
 • تحمل وزن ۳۱۰۰ کیلو گرم می باشد.
 • جهت نصب پایه نیاز به پیچ و مهره داریم.
 • قابلیت رگلاژ کردن
 • ارتفاع کف بیشتر از ۱۶۰ سانتیمتر مدنظر باشد نیاز به زیر ساخت کامل به صورت تمام اسکلت داریم.
 • در صورتی که ارتفاع پایه ها را از ۵۰ سانتیمتر افزایش دهیم به نسبت افزایش ارتفاع پایه ها، افزایش قیمت خواهیم داشت.

در کف کاذب فولادی، ارتفاع بیش از یک متر متریال پایه تغییر خواهد کرد.

استرینگر کف کاذب فولادی:

 • جنس استرینگر گالوانیزه می باشد.
 • ابعاد قطعه حدود ۲۰*۳۰*۵۸۰ سانتیمتر می باشد.
 • وزن هر استرینگر ۴۵۰ گرم می باشد.
 • جهت نصب استرینگر به پایه، نیاز به پیچ و مهره داریم.

 

 

Untitled-2.jpg (239×20)

روکش کف کاذب چیست:

روکش تایل کف کاذب، سطحی ترین سطح تایل می باشد که در زیبایی و کیفیت تایل بسیار حائز اهمیت می باشد و در معرض اصلی تردد می باشد. برای محافظت از سطح تایل ها نیازمند روکش می باشیم که این روکش یا ضدخش و جنس آن HPL  خواهد بود و یا از جنس PVC خواهد بود. همانطور که می دانید روکش ها نقش حفاظتی برای تایل ها دارند و باعث می شوند تا تایل ها دوام بیشتری داشته و همانطور که گفته شد به دلیل اینکه در معرض تردد می باشد و بیشترین آسیب را روکش تایل می بیند، بهتر است از کف کاذب فولادی با روکش HPL  که ضدخش و بادوام تر است استفاده گردد .برخی از این روکش ها به گونه ای طراحی شده اند که آنتی استاتیک هستند، یعنی خاصیت جذب الکتریسیته ساکن را دارند.

قیمت کف کاذب فولادی با روکش HPL نسبت به روکش PVC بالاتر است اما همانطور که پیش تر گفته شد روکش HPL کیفیت بالاتری نسبت به روکش PVC  دارد.

چه نوع کف کاذب فولادی مرغوب نمی باشد؟

آگاهی از این موضوع که چه نوع کف کاذبی خوب نخواهد بود به شما کمک خواهد کرد تا بهترین انتخاب را داشته باشید و به اشتباه کف کاذب نامرغوبی را برای پروژه ی خود پیاده سازی نکنید.

خیلی از افراد متاسفانه کف های کاذب را به صورت توخالی عرضه می کنند و حتی به جای کف های کاذب فولادی توپر با مواد تزریقی بتن سبک از خاک گچ استفاده می کنند. بنابراین بسیار دقت نمایید و هوشمندانه با شرکتی همکاری نمایید که در عرصه ی کاری خود حرفه ای و با صداقت باشند.

کف های کاذب تو خالی نیز در صورت اجرا هنگامی که ترددی روی آن صورت پذیرد باعث ایجاد سروصداهای زیادی خواهند شد و گذشته از آن میزان مقاومت آن در برابر ضربات و فشارهای وارد شده بسیار کمتر خواهد بود.

تماس با دفتر تهران: ۸۸۴۸۶۳۰۰(۰۲۱) – تماس با دفتر مشهد: ۳۷۶۰۳۷۶۰(۰۵۱)