طراحی اتاق سرور

ملاحظات طراحی اتاق سرور: گامی در جهت ارتقا امنیت و کارایی

یکی از مهمترین عوامل در اطمینان از عملکرد بهینه و امنیت سیستم‌­های مراکزداده توجه به استانداردها و ملاحظات طراحی اتاق سرور است. اتاق­‌های سرور، تجهیزات بحرانی و داده‌­های اساسی یک شرکت را در خود جای داده‌­اند که این مسئله باعث می­شود امنیت مناسب برای تجهیزات پایش و نظارت مرکزداده مورد اهمیت واقع شود. این امنیت با ایجاد طرحی منطبق با استانداردهای جهانی و مهندسی حاصل می­شود. در این مقاله قصد داریم به مهم­ترین نکاتی که باید در طراحی مرکزداده توجه کنید بپردازیم.

نکاتی که باید در طراحی اتاق سرور رعایت کنید چیست؟

نکات و مواردی برای ساخت یک دیتاسنتر وجود دارد که در زیر ما به صورت کلی به چند مورد اشاره نموده­‌ایم:

 • بهینه‌سازی سیستم خنک‌کننده و تهویه هوا: اطمینان از وجود سیستم‌های خنک‌کننده و تهویه هوای اتاق سرور، برای کارایی و اثربخشی بهینه آنها. این شامل انتخاب تجهیزات مناسب خنک‌کننده و طراحی الگوی جریان هوا، لوله‌کشی‌های هوا و سیستم‌های توزیع هوا برای به حداکثر رساندن کارایی خنک‌کنندگی و کاهش نقاط گرم می‌شود.
 • زیرساخت برق پشتیبان: پیاده‌سازی زیرساخت برق پشتیبان برای فراهم کردن برق بی‌وقفه به تجهیزات حیاتی سرور. این شامل سیستم‌های UPS با تغذیه خودکار و ژنراتورهای پشتیبانی با توانایی تحمل قطعی‌های طولانی‌مدت می‌شود. در طراحی اتاق سرور یک منبع برق اضافی به حالت پشتیبان باید موجود باشد که در صورت قطعی برق اصلی، تضمین کند تجهیزات روشن می­مانند و اختلالی در عملکرد آنها بوجود نمی آید.
 • سیستم‌های اعلام و اطفا حریق: نصب سیستم‌های اعلام و اطفا حریق طراحی شده برای سرعت در تشخیص و خاموش کردن حریق بدون ایجاد آسیب به تجهیزات حساس. این ممکن است شامل سیستم‌های پیش‌اقدامی Sprinkler، سیستم‌های اطفا گاز پاک و یا سیستم‌های گازهای بی‌خطر باشد.
 • نظارت محیطی: پیاده‌سازی سیستم‌های نظارت محیطی و هوشمندسازی برای نظارت مداوم بر دما، رطوبت و سایر متغیرهای محیطی در داخل اتاق سرور به وسیله سنسور های مختلف هوشمند مانند: سنسور دما، رطوبت، تشخیص قطع برق، نشت آب، دود، حرکت و نظیر آنها است. این سیستم کمک می­کند که مشکلات پیش‌آمده مثل گرم شدن یا نشت آب را به طور زودهنگام شناسایی کرده و از آسیب به تجهیزات و توقف عملکرد جلوگیری شود.
 • تقویت امنیت فیزیکی: تقویت تدابیر امنیتی فیزیکی برای محافظت در برابر دسترسی غیرمجاز، سرقت یا دستکاری سرورها و داده های ارزشمند یک سازمان. این مورد می­تواند شامل کنترل دسترسی‌های بیومتریک یا همان احراز هویت­­های بیولوژیکی مثل اثرانگشت یا تشخیص چهره، دوربین‌های مداربسته، سنسورهای حرکت و مکانیسم‌های قفل امن در رک‌ها و کابینت‌های سرور باشد.
 • زیرساخت کابل‌کشی سازمان‌یافته: طراحی و پیاده‌سازی زیرساخت کابل‌کشی سازمان‌یافته که مسیریابی، برچسب‌گذاری و مدیریت منظم کابل‌ها را ارائه می‌دهد. این نظم‌­دهی بوسیله کف کاذب ایجاد می­‌شود که نه تنها جریان هوا و کارایی خنک‌کنندگی را بهبود می‌بخشد بلکه در صورت نیاز به اشکال یابی، دسترسی و نگهداری را ساده می‌کند.
 • مقیاس‌پذیری و آینده‌نگری: طراحی اتاق سرور باید مقیاس‌پذیری و رشد آینده را در نظر داشته تا تجهیزات اضافی و نیازهای افزایشی برق و خنک‌کنندگی را تأمین کند. این ممکن است شامل ایجاد فضای کافی برای توسعه، تأمین ظرفیت بیشتر برق و خنک‌کنندگی باشد. در صورت نیاز به افزودن دستگاه­ها یا تجهیزاتی درآینده، اتاق سرور باید شرایط لازم را دارا باشد. طراحی یک اتاق سرور مدولار مشکلات حذف و اضافه کردن اجزا را برطرف می­کند.
 • اقدامات کاهش نویز: پیاده‌سازی اقدامات کاهش نویز برای تأثیرات نویز اتاق سرور بر فضاهای کاری مجاور یا ساکنان ساختمان صورت می­گیرد. مانند عایق بندی دیوارها، نصب تایل‌های سقفی صوتی یا استفاده از مواد جاذب صدا در رک‌های سرور است.
 • ارگونومی و دسترسی: طراحی چیدمان اتاق سرور و قرارگیری تجهیزات با ارگونومی و دسترسی به‌منظور تسهیل در نگهداری، ارتقا و تعویض تجهیزات. این به معنی ایجاد طرحی است که ظرفیت­ها و توانمندی­‌های انسانی را مورد نظر قرار داده باشد. که شامل اطمینان از فضای کافی در اطراف تجهیزات، طراحی‌های رک ارگونومی و روشنایی و ارگونومی محیط کار برای تکنسین‌ها است.
 • انطباق با استانداردها و مقررات: اطمینان از اینکه طراحی و عملیات اتاق سرور با استانداردهای صنعت، کدهای ساختمانی و الزامات قانونی مرتبط انطباق داشته باشد نقش مهمی در طراحی اتاق سرور دارد و شامل رعایت استانداردهایی مانند TIA-942 برای طراحی مراکز داده، کدهای حریق NFPA، استاندارد Tier طبقه بندی دیتاسنتر و مقررات ساختمانی محلی باشد.
این مطلب را از دست ندهید .
کف کاذب سنگی و حس خوب طبیعت

نقش انتخاب محل فیزیکی مناسب در طراحی اتاق سرور

وقتی صحبت از طراحی و ساخت یک اتاق سرور یا مرکزداده به میان می‌­آید، مکان یک جنبه بسیار پراهمیت است که مهندسین هرگز آن را نادیده نمی­‌گیرند. شاید فکر کنید اتاق سرور می­تواند در هر محلی با اتصال برق و اینترنت قرار بگیرد اما این چنین نیست. یک مرکز داده خوب باید در محلی ساخته شود که خطرات طبیعی آن را تهدید نکند و امکان جلوگیری از آسیب های ناشی از بلایای طبیعی را داشته باشد. مثلا یک دیتاسنتر باید در مناطقی واقع شود که مستعد خطر کمتری در برابر زلزله یا سیل هستند. دومین مورد داشتن امکانات کافی مثل اینترنت قوی، آب و برق و گاز، شبکه و مسیر حمل و نقل است.

اهمیت کف کاذب در اتاق سرور

کف کاذب یا کف دوم که متقارن با سقف اصلی و با ارتفاعی مشخص از زمین نصب می­شود، از مهمترین مواردی است که باید در ایجاد و طراحی مرکزداده مورد توجه قرار گیرد. دلیل این اهمیت به چند دسته تقسیم می­شود که به طور کلی به ذکر این موارد می­پردازیم:

 1. تامین ایمنی کابل ها: کف کاذب با پوشاندن اجزا و کابل­کشی‌­ها، آنها را از دسترسی خارج می­کند و امنیت کامل را برای کابل­‌ها تشکیل می­دهد. همچنین کاربران می­توانند بدون ایجاد آسیب یا خطر در فضا تردد داشته باشند.
 2. ایجاد زیبایی و ظاهر منظم: کفپوش کاذب بهترین روشی است که تمام کابل‌­ها و سیم کشی­‌های متصل به رک های سرور شما، به طور کامل از دید پنهان نگه داشته شوند تا ظاهری تمیز و مدرن داشته باشید. علاوه بر نظمی که به تاسیسات شما می­بخشد، می­توانید با انتخاب روکش­‌های HPL رنگ جذاب و مدرنی به فضا بدهید.
 3. نگهداری و دسترسی آسان: به دلیل جابجایی آسان تایل­‌ها، در صورت بروز مشکل، بدون دردسر می­توانید تایل های مدنظر را برداشته و به تاسیسات و تجهیزات کف دسترسی داشته باشید. همچنین اگر در آینده نیاز به تغییراتی در طراحی اتاق سرور داشته باشید یا بخواهید اجزا و کابل ها را حذف یا اضافه کنید، می­توانید با جابجایی راحت تایل‌­ها، اقدامات مدنظر را به سرعت اجرا کنید.
 4. ایجاد فضایی برای تهویه هوا و خنک کنندگی تاسیسات کف: تجهیزات دیتاسنتر به دلیل عملکرد بالا، گرمای قابل توجهی تولید می­کنند و به همین دلیل به یک خنک‌­کننده مداوم نیاز دارند. کف کاذب با قابلیت ایجاد جریان هوا باعث سرد نگه داشتن کابل‌ها شده و کمک به کاهش هزینه­‌های انرژی جهت سرمایش اتاق سرور می­­کند.
 5. خاصیت ضد الکتریسیته ساکن: شما با انتخاب کف کاذب­ آنتی استاتیک، تجمع بارهای الکترواستاتیک را از محیط اتاق سرور حذف می­‌کنید.
این مطلب را از دست ندهید .
اجرای کف‌ کاذب اداری چه اهمیتی برای شرکت شما دارد؟

گروه ما در شرکت فنی و مهندسی کارنو با بیش از یک دهه  تجربه در زمینه طراحی و اجرا اتاق سرور و مراکزداده، تولید انواع کف کاذب مناسب فضای اداری و دیتاسنترها را عهده­ دار است. مشاورین ما نسبت به شرایط و موقعیت مکان مدنظر شما جهت اجرای کف کاذب، اطلاعات و قیمت­‌ها را در اختیارتان قرار می­دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمائید:

تماس با دفتر تهران: ۰۲۱۸۸۴۸۶۳۰۰

تماس با دفتر مشهد: ۴-۰۵۱۳۷۰۵۷۰۵۰

در نتیجه با مدنظر قرار دادن این ملاحظات گسترده در طراحی اتاق سرور، سازمان‌ها می‌توانند با استفاده از افراد متخصص و با دانش لازم اتاق‌های سروری ایجاد کنند که نه تنها نیازهای عملیاتی کنونی را برآورده می‌کنند و امنیت داده‌­ها و اطلاعات را تضمین می­کنند، بلکه پایه‌های زیرساختی محکم و مقاومی برای رشد آینده و پیشرفت‌های فناوری ارائه می‌دهند.

 

 

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *