سیستم کف کاذب مرکز داده

سیستم‌ کف کاذب مرکز داده : پایه‌ای برای موفقیت

نصب کف کاذب روی کف اصلی ساختمان و هزینه کردن برای این مورد، امری ضروری‌ست. برای ادارات، مؤسسات پزشکی و تحقیقاتی، طراحی و نصب سیستم‌ کف کاذب مرکز داده تأثیرات مثبتی بر جریان هوای مرکز، هزینه‌های (HVAC) خنک کننده و سهولت دسترسی و مسیریابی کابل‌ها یا نصب سخت افزارها دارد.

تجهیزات اتاق سرور بر اثر کار مداوم حرارت بالایی تولید می‌کنند و این مورد باعث آسیب به آنها و کوتاهی عمرشان در دراز مدت خواهد شد. درجه دمای اتاق سرور باید تا حد استاندارد کاهش یابد و همواره در حالت یکسان قرارگیرد تا عملکرد سرورها بهبود پیدا کند. این مورد اهمیت نصب کف‌های کاذب را برای اتاق سرور نشان می‌دهد چراکه بستر کف کاذب مکانی برای جایگزین تجهیزات خنک کننده است.

شرکت فراز شبکه کارنو با بیش از ۲۰ سال خدمت در صنعت کشور، به عنوان تولید کننده و اجرا کننده پیشرو در سیستم‌ کف کاذب مرکز داده، شهرت کسب کرده‌است. کارشناسان شرکت ما عمق و وسعت تجربه خود را برای اجرای کف کاذب در اختیار شما قرار می‌دهند.

 

سیستم کف کاذب مرکز داده

کف‌های کاذب اغلب در مراکز IT مانند مراکز داده یا اتاق سرور، محیط‌های اداری، اتاق‌های کنترل و موارد پزشکی – تحقیقاتی استفاده می‌شوند.

یک سیستم‌ کف کاذب مرکز داده از پنل‌های ۲۴×۲۴ اینچی (۶۰ در ۶۰) سانتی‌متر تشکیل شده است که در روی کف اصلی سازه پیچ می‌شوند. پنل‌ها قابل تعویض هستند و می‌توان آنها را تعمیر کرد. ارتفاع کف تمام شده از ۳ اینچ تا ۶ فوت (۸ تا ۱۸۳ سانتی متر) است که به شما امکان می‌دهد ارتفاع ایده آل را برای نیازهای زیرساختی  خود را انتخاب کنید.

بسته به اندازه مرکز داده و مقدار تجهیزات خنک‌کننده مورد نیاز، سیستم‌ کف کاذب مرکز داده باید ارتفاع مناسبی داشته باشد تا سیم‌ها و کابل‌ها لازم را بدون مهار حجم عظیم هوای مورد نیاز برای خنک کردن، در خود جای دهد.

علاوه بر امکان دسترسی سریع به کابل‌های تعبیه شده در زیر آن، سیستم‌ کف کاذب مرکز داده گرما و سرمای تاسیسات (HVAC) را به طور موثرتری در سراسر اتاق توزیع وپخش کرده و خنک کردن سرور و کارایی بالای آن را آسان‌تر می‌کند و نیز اطمینان می‌دهد که تجهیزات مرکز داده شما محدوده دمایی بهینه را خود حفظ می‌کنند.

انواع سیستم‌ کف کاذب مرکز داده

سیستم‌ کف کاذب مرکز داده، نوع فولادی از یک قاب فولادی توخالی با روکش hpl و از بتن سبک استفاده می‌کند. سیستم‌های کف کاذب به یک استاندارد صنعتی برای اکثر برنامه‌های کاربردی فناوری اطلاعات تبدیل شده اند.

این مطلب را از دست ندهید .
طراحی کف کاذب

 

کف کاذب سولفات کلسیم

پنل‌های آب بندی شده سولفات کلسیم از هسته سولفات کلسیم ارگانیک و قابل بازیافت تشکیل شده است که با لایه داخلی فویل آلومینیوم یا گالوانیزه مهر و موم شده است. این نوع کف کاذب دارای ویژگی‌هایی نظیر عایق صدا بودن (حدود ۳۸ دسی بل) هستند و وزن هر پنل حدود ۱۵٫۵ کیلوگرم همچنین وزن پنل در هر متر مربع حدود ۴۲ کیلوگرم است. این نوع کف داده امروزه استفاده نمی‌شود.

 

کف کاذب فولادی توخالی و توپر

در سیستم‌های کف‌پوش  “Hollow Steel” از ساختار فولادی توخالی با روکش hpl با استحکام و دوام مناسب و سبک استفاده می‌شوند. کف‌های کاذب فولادی بصورت توپر و یا به صورت توخالی عرضه می‌شوند. اما کف کاذب فولادی توپر است که از نظر استاندارد مورد تائید قرار می گیرد.

پنل‌های این محصول از دو لایه‌ ورق فولادی ساخته می‌شوند. طبق اصول استاندارد، باید بین این دو لایه‌ ورق فولادی با سیمان پر شود، چون مقاومت تایل را بالا می‌برد. اما متاسفانه برخی از افراد در زمان ساخت تایل‌های فولادی از این کار امتناع ورزیده و بین دو لایه را با سیمان پر نمی‌کنند. همین امر باعث می‌شود که از میزان مقاومتِ تایل فولادی کم شده و چالش‌هایی به وجود آید.

کف‌های کاذب هسته چوبی

سیستم‌های کف‌های کاذب چوبی یا وود کور، یک هسته چوبی مرکب هستند که در فولاد گالوانیزه پوشانده شده‌اند. سیستم‌های کف‌ کاذب با هسته چوبی دوام عالی و عملکرد صوتی با درجه کلاس “A” ارائه می‌کنند.

این کف‌های کاذب همانند دیگر انواع برای ایجاد فضای خالی به منظور استفاده از سیم کشی، سیستم گرمایشی، انتقال لوله های آب سطحی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد، علاوه بر موارد گفته شده از نظر زیبایی هم کاربرد فراوانی دارد. این نوع کف کاذب در مراکز داده استفاده نمی‌شود.

سیستم‌ کف کاذب مرکز داده نوع آلومینیومی

سیستم‌های کفپوش مرکز داده آلومینیومی شامل پنل‌های آلومینیومی دایکاست کامل هستند که در مراکز داده، کاربردهای پزشکی، زیست پزشکی، میکروالکترونیک، دارویی و آزمایشگاهی استاندارد استفاده می‌شوند.

تایل کف کاذب آلومینیومی از قابلیت نصب روکش PVC و HPL برخوردار هستند. جنس این تایل از آلومینیوم بوده و آلومینیومی مصرفی در این محصول از نوع LM2 است. تایل کف کاذب دایکاست همانند تایل کف کاذب فولادی از ابعاد ۶۰*۶۰ سانتی‌متر برخودار است. از همین جهت است که کف کاذب آلومینیومی و کف کاذب فولادی را با نام کف کاذب ۶۰*۶۰ نیز می‌شناسند. وزن هر تایل آلومینیومی حدود ۸ کیلوگرم و ضخامت ورق تایل کف کاذب آلومینیومی با روکش اچ پی ال، ۳۶ میلی‌متر است.

این مطلب را از دست ندهید .
چالش ها و خطرات کف کاذب

 

کف کاذب مشبک درسیستم‌ کف کاذب مرکز داده

این کف‌ها جهت انتقال هوا به زیر سازه کف کاذب و تامین برودت لازم برای رک‌هایی که در فاصله دورتر نسبت به دستگاه خنک کننده قرار گرفته اند، استفاده می‌شود. به همین منظور در این اتاق‌ها از کف کاذب مشبک استفاده می‌کنند که قادر باشد به خوبی گرمای تولید شده توسط تجهیزات اتاق سرور را به خارج هدایت کند. کف‌های کاذب مشبک با ضخامت‌های متفاوتی ساخته می‌شود، ضخامت کف کاذب مشبک نقش مستقیمی در تحمل وزن و مقاومت آن دارد.

کاشی‌های کف کاذب سوراخ‌دار، توری‌های هوا با خروجی بالا و پنل‌های جریان هوا، خنک‌سازی مدیریت شده‌ای را برای تسهیلات حیاتی خنک کننده فراهم می‌کنند. این سیستم کف کاذب اتاق سرور بین ۲۵ تا ۶۵ در صد به جریان هوای خنک کننده در زیر کف کاذب سود می‌رساند.

سخن پایانی درباره سیستم‌ کف کاذب مرکز داده

سیستم‌ کف کاذب مرکز داده دارای ویژگی‌های عالی سبک وزن بودن، ظرفیت باربری زیاد، سطح صاف، اندازه پایدار، بافت سطحی خوب و اثر تزئینی عالی هستند. بعلاوه، آنها عملکرد عالی در ضد حریق بودن، کنترل آفات، مقاومت در برابر خوردگی و سایر خواص دارند.

با استفاده از این مزایا برای محیط کار، کف‌های کاذب ضد الکتریسیته ساکن به طور گسترده در ساختمان‌های اداری مدرن و در مناطق تخصصی مانند مراکز فرماندهی، مراکز داده فناوری اطلاعات و اتاق‌های کامپیوتر که نیاز به مسیریابی مکانیکی دارند، استفاده می‌شود.

اکنون که از مزایا یا سیستم کف کاذب آگاه شدید، برای ارزیابی اینکه آیا این سرمایه‌گذاری، مناسبِ شرکت شماست، وقت بگذارید. اگر به دنبال بهترین راه برای شروع یک پروژه کف کاذب اداری هستید با  شرکت فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید. این شرکت بیش از دو دهه است که به فعالیت و تولید در این عرصه می‌پردازد و از دانش، تجربه و آگاهی لازم برخوردار است و تا کنون پروژهای زیادی را با موفقیت به اتمام رسانده است. بنابراین به شما کمک خواهد کرد تا بهترین نوع کف کاذب را با توجه به نوع کاربری خود بدون هدر رفت مالی، انتخاب کنید.

4 نظر

 • آرش

  روز بخیر، این مورد کف کاذب مشبک، برای چه کاری استفاده میشود؟

  • واحد تحقیق و توسعه کارنو

   سلام به شما
   این کف‌ها جهت انتقال هوا به زیر سازه کف کاذب و تامین برودت لازم برای رک‌ها و جریان یافتن موثر هوا استفاده می شوند.

 • کیانوش عاشوری

  سلام، ارتفاع کف کاذب قابل تنظیمه ؟

  • واحد تحقیق و توسعه کارنو

   سلام دوست عزیز
   بله. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت فراز شبکه کارنو تماس بگیرید.

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *