نکات کلیدی کابل کشی در سقف کاذب

در مراکزی که سیستم گرمایشی و سرمایشی آن ها در سقف جای می گیرد کابل کشی در سقف کاذب انجام می شود، اما اگر در مراکز دیگر از کف کاذب دارای سیستم تهویه هوا استفاده شود، کابل کشی ها در زیر کف کاذب قرار می گیرد. در ادامه به بررسی مزایا و معایب کابل کشی سقف کاذب و ویژگی های این نوع کابل کشی و اینکه در هنگام سیم کشی در سقف کاذب به چه نکاتی باید توجه کنیم، مطالبی آماده شده است.

معایب کابل کشی در زیر کف کاذب!

یکی از اساسی ترین مشکلاتی که در زمینه کابل کشی زیر کف کاذب وجود دارد، این است که هزینه تهیه کف کاذب با قابلیت تهویه هوا بسیار بالاتر است. به همین دلیل در بسیاری از مراکز از سیستم های گرمایشی و سرمایشی دیواری و یا سقفی (بدون برخورداری از ویژگی های مثبت سقف کاذب) استفاده می کنند در چنین مواقعی کابل ها و سیم کشی ها را بر روی سطح زمین رها می شوند که با این کار محیط کاری ظاهر بد و شلوغی به دست می آورد. به دلیل وجود سیم کشی و کابل کشی های بیشمار در زیر کف کاذب مسیر جریان هوا مسدود شده و همین موضوع موجب اتلاف انرژی بسیاری می شود که این موضوع در کابل کشی سقف کاذب بسیار مورد بررسی قرار گرفته و با ارائه راهکار هایی آن را کاملا رفع کرده اند. البته اگر اجرای کف کاذب و را به گروه متخصص و فنی بسپارید و همچنین نوع کف کاذبی که انتخاب می کنید، از کیفیت بالایی برخوردار باشد، این نوع کابل کشی می تواند بسیار مناسب باشد.

کف کاذب انواع مختلفی دارد: کف کاذب فولادی، کف کاذب گالوانیزه و کف کاذب آلومینیومی

سیم کشی در سقف کاذب,سیم کشی سقف کاذب,کابل کشی در سقف کاذب

روش های کابل کشی در ساختمان

کابل کشی در ساختمان به دو روش گوناگون بسته به بودجه و انتخاب مشتری انجام می شود. شما با متوجه شدن این روش ها به ویژگی های کاربردی کابل کشی در سقف کاذب پی می برید:

کابل کشی به روش روکار

در این روش با اتصال سیم ها بر روی گچ دیوار انجام می شود و برای زیبا سازی آن و کاهش خطرات ناشی از اتصاب برق از داکت ها و یا لوله های محافظ استفاده می کنند اما با این وجود قادر نخواهید بود زیبایی مورد نیاز را به فضای منزل ببخشد و همین موضوع بزرگترین عیب این روش ساده می باشد.

این مطلب را از دست ندهید .
استانداردهای کف کاذب

کابل کشی به روش توکار

متداول ترین روش کابل کشی ساختمان که امروزه بسیار رواج یافته کابل کشی تو کار می باشد. در این روش کابل کشی سیم را از داخل دیوار و زیر گچ کاری رد می کنند و یا آن ها را در درون سقف ها و کف های کاذب جایگذاری می کنند که در هر سه حالت تمامی استاندارد ها رعایت شده و زیبایی فضای منزل نیز در اثر سیم کشی های متداول آسیب نمی بیند. معمولا کابل کشی در سقف کاذب و کف کاذب در ادارات و ساختمان های اداری و دفاتر کار رونق بیشتری دارد.

در کابل کشی سقف کاذب چه نکاتی باید رعایت شود؟

در سیم کشی در سقف کاذب نکات مهمی وجود دارد که باید به آن توجه کنید:

  • مهندسین باید سعی کنند کابل ها را به صورت منظم و آهسته به زیر سقف کاذب منتقل کنند و با رعایت این نکته از نشتی هوا جلوگیری کنند. عدم نشتی هوا فواید دیگری نیز به همراه دارد از جمله آن که کارایی سیستم های تعبیه هوا افزایش میابد.
  • با اجرای کابل کشی در سقف کاذب همچنان امکان در هم خوردگی کابل ها وجود دارد و این موضوع را نمی شود انکار کرد. در هم خوردگی کابل ها موجب می شود که دیگر نتوان کابل جدیدی اضافه کرد و کابل های موجود نیز به علت وزن زیاد دچار کشیدگی و خرابی شوند اما متخصصین این زمینه می توانند با کمک گرفتن از سینی های ماژول کابل کشی ها و سیم کشی در سقف کاذب را به صورت منظم دسته بندی کنند و وزن وارده به کابل ها را کاهش دهند.
  • بهتر است هر چند مدت یک بار کابل های موجود بررسی شوند تا اگر کابل اضافی وجود دارد از میان برداشته شود. زیرا اگر تعداد کابل زیاد شود دیگر پیدا کردن کابل اضافی از میان سیم کشی ها و کابل کشی های بیشمار امکان پذیر نخواهد بود
  • کابل های خراب و آسیب دیده را از بین کابل های سالم جدا کرده و با این کار به ایجاد نظم بیشتر در زیر سقف کاذب کمک نمایید.
  • برای سیم کشی در سقف کاذب لازم است حتما از تجهیزات با کیفیت استفاده شود. با این کار شاید هزینه بسیاری متحمل شوید اما از خطرات احتمالی ناشی از فرسودگی زود هنگام کابل ها و سیم ها در امان می مانید
  • توجه کنید که کابل ها و سیم های موجود در سقف کاذب محکم باشند، زیرا شل بودن اتصالات موجب می شود انرژی به صورت قوی و مناسب جریان نیابد و همچنین اصلاح آن با مشکل مواجه شود.
  • مطمئن شوید که سیم آرت (سیم اتصال زمین) در ساختمان برای پیشگیری از خطرات احتمالی وجود دارد.
  • پیش از شروع به کابل کشی در سقف کاذب اطلاعات دقیقی از کاربرد سیم ها در سایز های مختلف به دست آورید و هر سیمی را مناسب با کاربردی که دارد استفاده کنید. برای مثال در کابل کشی ساختمان از سیم شماره ۲٫۵ برای کابل کشی کولر آبی و نصب پریز اتاق ها و پذیرایی استفاده می شود و برای نصب لامپ ها از سیم شماره ۱٫۵ استفاده می شود. همچنین از کابل شماره ۴٫۵ برای نصب کولرگازی استفاده می شود.
  • پیش از اجرای کار نقشه دقیقی از کابل کشی های تو کار ساختمان تهیه کنید و آن را به خوبی بررسی کنید تا با تمامی شرایط موجود در محل کابل کشی آشنا باشید.
  • هرگز در کابل کشی در سقف کاذب از سیم های دو رشته ای استفاده نکنید. همه سیم ها دارای فاز و نول هستند و نیازی نیست برای در اختیار داشتن این ویژگی حتما از سیم هایی که در دو رشته جدا به هم تابیده شده اند استفاده کنید. مناسب ترین کابل برای موارد تو کار کابل های دارای روکش یکنواخت PVC می باشد
این مطلب را از دست ندهید .
چرا در برخی از دیتاسنتر ها از کف کاذب مشبک استفاده میکنند؟

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *