کف کاذب چیست؟

کف کاذب به ایجاد یک سطح بلندتر از کف اصلی ساختمان گفته می شود که زیر آن فضای خالی وجود دارد. به این ترتیب، ارتفاع کف ساختمان بالاتر رفته و می توان روی کف اصلی، عملیات بازسازی یا سایر تغییرات را انجام داد. معمولا استفاده از کف کاذب در ساختمان هایی صورت می گیرد که تعداد کابل ها و سیم کشی ها بسیار زیاد است. هنگامی که پایه های کف کاذب روی کف اصلی نصب شد، کابل کشی، لوله کشی و تمام خطوط ارتباطی مورد نیاز اتاق را در زیر کف کاذب قرار می دهند. سپس کف را روی پایه ها نصب می کنند تا زیر آن به طور کامل پوشانده شود.

کف های کاذب برای استفاده در ساختمان های اداری و نمایشگاه های مختلف، بسیار مناسب هستند. هنگام خرید کف کاذب، باید موارد مختلفی مانند نوع کاربری ساختمان، جنس کف اصلی، وزن وارد بر کف، رطوبت ساختمان و احتمال ایجاد آتش سوزی را در نظر گرفت. برای این منظور توصیه می شود که حتما از کمک متخصصین مربوطه استفاده کنید. این افراد با توجه به نیازهای شما، بهترین گزینه ها را معرفی خواهند کرد. در نهایت با توجه به کیفیت جنس انتخاب شده و مساحت ساختمان شما، هزینه کف کاذب محاسبه می شود.

همان طور که گفتیم کف کاذب نوعی از سازه های پیش ساخته است که با سرعت بالا با استفاده از شبکه های محکم فلزی در کف اتاق نصب می شود و کابل کشی های مربوط به تجهیزات الکتریکی نیز زیر آن قرار می گیرد. کف های کاذب برای آزمایشگاه های الکتریکی، مراکز پردازش داده، اتاق های کامپیوتر و سایر شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرند.

نوعی از کف های کاذب در ارتفاعی نصب می شوند که امکان رفت و آمد نیروهای تاسیساتی در زیر آن فراهم می شود. بنابراین انجام کارهای تعمیر و نصب به راحتی صورت می گیرد. علاوه بر این، سیستم های سرمایشی و گرمایشی که در ساختمان استفاده می شوند، می توانند زیر این کف ها قرار بگیرند.

این مطلب را از دست ندهید .
کف کاذب صنعتی چگونه کفی است

در واقع کف کاذب، نقطه مقابل سقف کاذب است. کف کاذب، نوعی از کف است که در تماس با کف اصلی ساختمان نیست؛ بلکه توسط پایه های فولادی در ارتفاع بالاتری نصب شده است تا در زیر آن امکان رفت و آمد وجود داشته باشد. نام کف کاذب ترجمه فارسی اصطلاح Raised Floor است. این اصطلاح به معنی “کف ارتفاع داده شده” است.

 

انواع کف کاذب,قیمت کف کاذب,کاربرد کف کاذب

سابقا استفاده از کف کاذب برای کابل کشی و پوشاندن سیم های مختلف استفاده می شد؛ اما امروزه انواع مختلف سیستم های تهویه هوا، لوله های گرمایشی و سرمایشی در زیر کف کاذب قرار می گیرند. به این ترتیب می توان از کف های کاذب در انواع مختلف ساختمان ها مانند گلخانه ها، اتاق سرور، ساختمان های انتقال برق و اتاق های ایزوله استفاده کرد. استفاده از کف کاذب علاوه بر زیبایی ظاهری، بسیار مقرون به صرفه بوده و مزایای زیادی به همراه دارد. همچنین نصب و راه اندازی آن نیز بسیار سریع و راحت است.

ممکن است به جای کف کاذب از نام های دیگری مانند کف مرتفع، کف غیرثابت، کف متحرک، کفپوش کاذب، کف آزمایشگاه، کف اتاق کامپیوتر یا کف با امکان تردد و دسترسی نیز استفاده شود. معمولا کف های کاذب را از پایه هایی از جنس فولاد می سازند که بر روی کف اصلی ساختمان به صورت محکم نصب می شوند. این پایه ها شبکه ای را ایجاد می کنند که همگی با فاصله هایی مشخص از یکدیگر قرار گرفته اند. بعد از نصب این پایه ها، صفحات کف کاذب که تایل نامیده می شوند، بر روی آن ها قرار می گیرند.

این مطلب را از دست ندهید .
بهترین روکش ضد خش کدام است

معمولا کف های کاذب را در جاهایی نصب می کنند که حجم بالایی از کابل کشی وجود داشته باشد. در صورتی که نیروهای تاسیساتی بخواهند که به این کابل ها دسترسی داشته باشند، کافی است که یک یا چند عدد از تایل ها را برداشته و به زیر کف کاذب دسترسی پیدا کنند.

انواع کف کاذب با دسته بندی های مختلفی از نظر جنس وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

سنگی

این نوع از کف های کاذب از جنس سنگ گرانیت ساخته می شوند. با آن که قیمت این کف ها کمی گران است، اما نصب آن ها ساده است و از زیبایی ظاهری خاصی نیز برخوردار هستند.

چوبی

این کف ها از جنس چوب ام دی اف ساخته می شوند که روی آن ها روکش آلومینومی قرار گرفته است. این کف ها علاوه بر زیبایی و استحکام بالا، قیمت مقرون به صرفه ای نیز دارند.

شیشه ای

این کف ها بیشتر جنبه تزئینی دارند و در مکان هایی مانند رستوران، کافه یا نمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرند.

آلومینیومی

کف های کاذب آلومینیومی از جنس ورق های آلومینیوم هستند که از استحکام بالایی در برابر فشار برخوردار هستند. این ورق ها در مقابل رطوبت و آتش سوزی بسیار مقاوم هستند.

سرامیکی

این کف ها از جنس سرامیک هستند که در برابر حریق بسیار مقاومند؛ اما در صورت وارد آمدن فشار زیاد، امکان شکستن آن ها بسیار زیاد است.

فولادی

این کف ها از جنس فولاد ساخته شده اند که استحکام بسیار بالایی داشته و در اتاق های کامپیوتری مصرف زیادی دارند.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *