چگونه کف‌های کاذب کارایی عملیاتی مرکز داده

بیاموزید که چگونه کف‌های کاذب کارایی عملیاتی مرکز داده را بهبود می‌بخشند

استفاده از یک سیستم کف کاذب، کارایی عملیاتی مرکز داده را بهبود می‌بخشد و ساده‌ترین راه برای دستیابی به مهار راهروهای گرم/ سرد است؛ زیرا به دیوارها یا سازه‌های جدید نیاز ندارد. استفاده از کفپوش کاذب به عنوان یک راه حل برای قرار دادن سیستم خنک کننده، ممکن است به شما کمک کند تا هزینه‌های عملیاتی مرکز داده را کاهش دهید و جریان هوا سرورها را بدون فن اضافی یا سیستم‌هایی که از برق استفاده می‌کنند خنک می‌سازد.

 

چرا مراکز داده از کف‌های کاذب استفاده می‌کنند؟

بهترین کف کاذب برای مرکز داده چیست؟

“High Pressure Laminate” یا “HPL” بهترین انتخاب برای کف کاذب اتاق سرور است؛ زیرا سطح را فراهم می‌کند که به راحتی تمیز می‌شود و استاتیک را به حداقل می‌رساند.

 

 چرا از سیستم کف کاذب استفاده کنیم؟

کف‌های کاذب به ویژه برای مراکز داده و امکانات مخابراتی مفید هستند. سیستم‌های کامپیوتری می‌توانند بر روی کاشی‌های سوراخ دار قرار گیرند و هوای مطبوع برای هر واحد قابل دسترسی سازند. سپس می‌توان این تجهیزات را طوری طراحی کرد که هوای خنک را از پایین بکشد.

 

مزایای کف کاذب چیست؟

کف‌های کاذب انعطاف پذیری و راحتی باورنکردنی را ارائه می‌دهند. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌ها امکان اجرای کابل کشی، سیم کشی، کانال‌های تهویه مطبوع و سایر لوله‌ها در شکاف زیر پنل‌هاست. تغییر سیم کشی، ارتقاء و تعمیر و نگهداری را می‌توان بدون نیاز به تخریب و ساخت و ساز انجام داد.

 

یک سیستم کف کاذب اهداف اصلی زیر را انجام می‌دهد:

 • بهبود راندمان و  کارایی عملیاتی مرکز داده، انعطاف پذیری بیشتری در چیدمان تجهیزات می‌دهد؛
 • اجازه می‌دهد تا از فضای بین دو طبقه برای تامین هوای خنک کننده تجهیزات یا منطقه استفاده شود؛
 • امکان تغییر چیدمان آینده با حداقل هزینه بازسازی را فراهم می‌کند؛
 • از کابل‌های متصل کننده و پریزهای برق محافظت می‌کند؛
 • از خطرات سقوط جلوگیری می‌کند.

یک سیستم کف کاذب باید از مواد مقاوم در برابر آتش یا غیر قابل احتراق ساخته شود. دو نوع طبقه کلی در شکل زیر نشان داده شده‌است. شکل اول کف کاذب بدون استرینگر و شکل دوم سیستم کف کاذب همراه با استرینگر است.

شکل ۱٫ انواع کف کاذب

 

انواع کف کاذب

عوامل مهم در کاربرد کف‌های کاذب

 • هیچ فلز یا ماده بسیار رسانایی، نباید در روی سطح کف کاذب قرار داده شود زیرا خطر ایمنی الکتریکی را افزایش خواهد داد.
 • ارتفاع کف کاذب باید بین ۱۵۵ میلی‌متر (۶ اینچ) و ۷۵۰ میلی‌متر (۳۰ اینچ) باشد. برای پردازنده‌های با کانال‌های متعدد، حداقل ارتفاع کف کاذب ۳۰۵ میلی‌متر (۱۲ اینچ) توصیه می‌شود. فاصله باید برای قرار دادن کابل‌های متصل به هم، مسیرهای کابل فیبر نوری، توزیع برق و هر لوله‌ای که در زیر زمین وجود دارد، کافی باشد. تجربه نشان داده است که ارتفاع بلندتر کف کاذب باعث تعادل بهتر تهویه هوا در اتاق می‌شود.
 • بارهای نقطه‌ای کاستور در برخی از سرورها می‌تواند تا ۴۵۵ کیلوگرم (۱۰۰۰ پوند) بار متمرکز در هر نقطه از پانل با حداکثر انحراف ۲ میلی‌متر (۰٫۰۸۰ اینچ) باشد.
 • هنگامی که یک پنل کف کاذب برای ورود کابل یا تامین هوا بریده یا برداشته می‌شود، ممکن است یک تکیه گاه پنلل اضافی (پایه) برای بازگرداندن یکپارچگی ساختاری پانل به شرایط فوق مورد نیاز باشد.
 • برای جلوگیری از آسیب دیدن کاشی‌های کف کاذب، فرش‌ها و پنل‌ها در حین جابجایی یا جابجایی تجهیزات در محل نصب، از پوشش‌های محافظ (مانند تخته سه لا، ماسونیت مقاوم یا پنل‌های پلیرون) استفاده کنید. هنگامی که تجهیزات جابجا می‌شوند، بار دینامیکی روی کاستورها به طور قابل توجهی بیشتر از زمانی‌ست که تجهیزات ثابت هستند.
 • برای جلوگیری از انتشار گرد و غبار، کف‌های بتنی نیاز به بهینه‌سازی دارند.
 • از قالب‌های محافظ غیر قابل احتراق برای از بین بردن لبه‌های تیز در تمام بریدگی‌های کف استفاده کنید تا از آسیب به کابل‌ها و شیلنگ‌ها و جلوگیری از غلتش کاستورها در بریدگی کف جلوگیری شود.
 • پایه‌ها باید با استفاده از چسب محکم به کف سازه‌ای (بتنی) متصل شوند.
 • اندازه قطع کابل با حجم کابل‌هایی که از برش عبور‌می کنند تعیین می‌شود. برای توصیه‌های مربوط به اندازه قطع کابل، به مستندات سرور مراجعه کنید.
این مطلب را از دست ندهید .
آشنایی با کف پوش کاذب

 

سیگنال زمین مرجع

برای به حداقل رساندن اثرات تداخل فرکانس بالا (HF) و سایر سیگنال‌‎های الکتریکی نامطلوب (که معمولاً به عنوان نویز الکتریکی شناخته می‌شود)، ممکن است یک سیستم مرجع سیگنال (SRS) توصیه شود. یک (SRS) ممکن است از یک زمین یا شبکه مرجع سیگنال (SRG) یا یک صفحه مرجع سیگنال (SRP) تشکیل شده باشد. زمین یا شبکه مرجع سیگنال ممکن است به عنوان زمین مرجع سیگنال صفر (ZSRG) نیز شناخته شود. صرف نظر از نام استفاده شده، هدف این است که یک نقطه مرجع بالقوه برای تجهیزات نصب شده در یک منطقه مجاور برای طیف وسیعی از فرکانس‌ها ارائه شود. این امر با نصب شبکه‌ای از هادی‌های امپدانس کم در سراسر اتاق فناوری اطلاعات انجام می‌شود.

سیستم‌های کف‌  کاذب که از ساختار رشته‌ای پیچ‌دار استفاده می‌کنند، می‌توانند برای ارائه یک SRG ساده استفاده شوند. سیستم‌های کفی که دارای رشته‌های سیمی یا سیم‌گیر نیستند، SRG مؤثری را ارائه نمی‌کنند و باید از روش‌های دیگری برای نصب SRG استفاده کرد.

برای الزامات ایمنی، SRG باید به زمین متصل شود. روش‌های SRG توصیه می‌کنند که تمام اجسام فلزی که از ناحیه SRG عبور می‌کنند باید به SRG متصل شوند (به صورت مکانیکی متصل شوند).

شکل ۲٫ زمین مرجع سیگنال

آلودگی رسانا

آلاینده‌هایی که الکتریسیته را هدایت می‌کنند باید در محیط‌های مرکز داده کاهش یابند.

 

درباره کف های کاذب در مراکز داده

اکنون که از مزایا یا سیستم کف کاذب آگاه شدید، برای ارزیابی اینکه آیا این سرمایه‌گذاری، مناسبِ شرکت شماست، وقت بگذارید. اگر به دنبال بهترین راه برای شروع یک پروژه کف کاذب اداری هستید با  شرکت فنی و مهندسی کارنو تماس بگیرید. این شرکت بیش از دو دهه است که به فعالیت و تولید کف کاذب طرح لگراند، کف کاذب فولادی و کف کاذب آلومینیومی می‌پردازد و از دانش، تجربه و آگاهی لازم برخوردار است و تا کنون پروژهای زیادی را با موفقیت به اتمام رسانده است. بنابراین به شما کمک خواهد کرد تا بهترین نوع کف کاذب را با توجه به نوع کاربری خود بدون هدر رفت مالی، انتخاب کنید.

این مطلب را از دست ندهید .
نصب کف کاذب اتاق سرور و نکات آن

در این مقاله اموختیم که چگونه کف‌های کاذب کارایی عملیاتی مرکز داده را بهبود می‌بخشند. کارشناسان ما برترین طرحی که برای دفتر شما بهترین کارایی را داشته باشد، ارائه می‌دهد. چه برای اولین بار قصد دارید کف کاذب را اجرا کنید و یا چیدمان دفتر خود را ارتقا دهید، تیم ما می‌تواند به شما کمک کند تا پروژه‌هایی با حداقل مشکلات و کارایی بالا طراحی کنید.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *