کف کاذب چیست

کف کاذب به کفی غیر از کف اصلی سازه گفته می شود، در واقع کف دومی که با ارتفاع مشخصی بالای کف اصلی ساخته می شود. هدف از ایجاد این نوع کف این است که شما بتوانید تجهیزات خود را اعم از سیم ها، کابل ها، لوله کشی ها و غیره را در زیر کف مرتفع یا همان کف کاذب جا دهید. این امر باعث ایجاد نظم و امنیت در محیط می شود. امروزه در بیشتر پروژه های ساخت و ساز از کف های کاذب استفاده می شود. کف های کاذب با توجه به کاربرد و محیط استفاده از انواع گوناگونی (کف کاذب گالوانیزه یا کف کاذب طرح لگراند و فولادی و آلومینیومی) برخوردار هستند. قیمت کف کاذب بسته به نوع آن متفاوت است.

انواع کف کاذب:

 • کف کاذب گالوانیزه ( کف کاذب طرح لگراند )
 • کف کاذب آلومینیومی
 • کف کاذب فولادی
 • کف کاذب چوبی
 • کف کاذب شیشه ای
 • کف کاذب سنگی

اما در شرکت فنی و مهندسی کارنو سه نوع کف کاذب تولید و عرضه می گردد از جمله: کف کاذب گالوانیزه و کف کاذب آلومینیومی، کف کاذب فولادی.

کف کاذب لگراند

همانطور که می دانید کف کاذب گالوانیزه که با نام کف کاذب لگراند یا کف کاذب طرح لگراند شناخته می شود، یکی از بهترین کف کاذب هایی بوده که در پروژه های متعدد از آن استفاده می گردد.

شرکت فنی و مهندسی کارنو که در زمینه ی زیر ساخت IT به فعالیت می پردازد در طول زمان فعالیت خود با مشکلاتی از جمله بالا بودن قیمت کف کاذب لگراند مواجه شد؛ از همین جهت این شرکت در طی تلاش های فراوان سعی کرد تا این محصول را به تولید خود در آورد. در طی این تلاش ها شرکت مهندسی کارنو توانست قالب کف کاذب کارنو را با همان کیفیتی که خود کشور فرانسه تولید می کرد به تولید برساند.

البته شرکت فنی و مهندسی کارنو در ابتدا این محصول را مهندسی معکوس کرد تا توانست آن را بومی کند و به تولیدات داخلی دست یابد.

همانطور که می دانید برای تولید هر محصولی مهم ترین گام در ابتدا ساختن قالب آن محصول می باشد که خوشبختانه شرکت فنی و مهندسی کارنو در این زمینه با موفقیت عمل کرده است. در حال حاضر کف کاذب لگراند با نمونه ی خارجی آن برابری می کند و تمامی مصرف کنندگان شرکت فنی و مهندسی کارنو از این تولید داخلی رضایت کامل دارند. البته می توان چنین ادعایی کرد که کف کاذب لگراند از نمونه ی فرانسوی خود بهتر می باشد؛ چرا که کف کاذب لگراند فرانسه حداکثر ارتفاعی که دارد ۱۲ سانتی متر می باشد؛ اما شرکت فنی و مهندسی کارنو برای اینکه ارتفاع این کف به ۱۲ سانتی متر محدود نشود، اقدام به ساخت قطعه ی ارتفاع دهنده ای کرده است که از جنس PVC است و هر قطعه ارتفاع ۱۱ سانتی متری دارد. این قطعه ی ارتفاع دهنده از تولیدات انحصاری شرکت فنی و مهندسی کارنو می باشد. لازم به ذکر است که تمامی آزمایشات لازم بر روی این قطعه صورت گرفته و میزان مقاومت آن مورد تائید قرار گرفته است.

Untitled-2.jpg (239×20)

شرکت فنی و مهندسی کارنو تولید کننده کف کاذب طرح لگراند

Untitled-2.jpg (239×20)

کف کاذب گالوانیزه ( کف کاذب طرح لگراند ) چیست؟

کف کاذب گالوانیزه مطمئن ترین و با دوام ترین کف کاذب است که دارای کامل ترین قطعات جانبی می باشد و ساده ترین و کم هزینه ترین قیمت کف کاذب را از لحاظ اجرا و پیاده سازی دارد.

کف کاذب گالوانیزه (کف کاذب طرح لگراند) همانطور که از نامش پیداست، جنس اصلی کف کاذب از فولاد گالوانیزه می باشد. ساختار اصلی این کف از سه قطعه : تایل، پایه (ساپورت) و پلنیوم می باشد. جنس تایل و پلنیوم از فولاد گالوانیزه و جنس پایه ها از PVC می باشد. حداقل ارتفاع پایه ۱۲ سانتی متر می باشد که قطعه ای به نام ارتفاع دهنده به طول ۱۱ سانتی متر قابلیت افزایش ارتفاع را به کاربر می دهد. کف کاذب کارنو تنها کف کاذبی است که نیاز به هیچ گونه روکش جهت نگهداری و زیبایی سطح تایل ندارد و سطحی ترین لایه تایل که در معرض تردد میباشد، ورق گالوانیزه با شکل ظاهری استیل می باشد.

به دلیل رسانا بودن فولاد، قطعه ای به نام ارتینگ تایل، جهت جذب الکتریسیته ساکن این مسئله را رفع می نماید.

کف کاذب کارنو طبق متریال کف کاذب لگراند فرانسه طراحی و تولید شده است که در ادامه به ریز مشخصات این نوع کف می پردازیم. (برای مشاهده قیمت کف کاذب و خرید کف کاذب گالوانیزه به صفحه محصولات مراجعه کنید.)

تایل کف کاذب گالوانیزه:تایل کف کاذب گالوانیزه

جنس تایل از فولاد گالوانیزه، با ورقی به ضخامت ۲ میلی متر و ابعاد ۲۲٫۵*۲۲٫۵ است. وزن هر تایل گالوانیزه ۹۰۰ گرم می باشد. وزنی که این نوع کف کاذب در هر متر مربع به سازه تحمیل میکند، ۲۰ کیلوگرم می باشد و جزء سبک ترین نوع کف کاذب در بازار ایران می باشد که با مقاومت بالا در برابر تحمل بار، کمترین وزن تحمیلی را به سازه وارد میکند و این مسئله باعث میشود بار مرده ساختمان کمتر باشد.

 

 

پایه کف کاذب گالوانیزه:پایه کف کاذب گالوانیزه

با توجه به اینکه جنس پایه از PVC می باشد، نیازی به هیچ گونه پیچ و رولپلاک و قطعه دیگری جهت فیکس کردن پایه به زمین و یا تایل ندارد و تنها کف کاذبی است که به دلیل نوع متریال کالا نیاز به هیچ گونه زیرساخت ندارد و هزینه های کالاهای مصرفی جهت پیاده سازی و اجرا ندارد در نتیجه قیمت کف کاذب نسبت به دیگر انواع کف کاذب، مناسب تر خواهد بود. از بزرگترین مزیت های این کالا این است که هیچ گونه خرابی در سازه اصلی نخواهیم داشت. چون به بیان ساده تر نیاز به هیچ ابزاری جز قطعات طراحی شده مرتبط با محصول، ندارد.

این نوع کف کاذب، با توجه به اینکه پایه ای از جنس PVC دارد، برای کاربران این شک و شبهات بوجود می آید که این نوع کف کاذب از مقاومت پایینی در برابر فشار و بار تحمیلی دارد، اما این مسئله با آزمایشات متعدد و تاییدیه های معتبر از مراکز پژوهش، رفع گردیده و میزان تحمل بار کف کاذب گالوانیزه (کف کاذب طرح لگراند) یک تن می باشد.

جنس پایه ها که به آن ساپورت نیز گفته می شود از p.p  و گرید A  و با ارتفاع ۱۲ و قطر ۱۰ سانتی متر می باشد و وزن این قطعه ۱۰۰ گرم می باشد. فضای بین دو پایه ۱۲ سانتی متر می باشد.

حداقل سطح ارتفاعی که با این نوع کف کاذب می توانیم داشته باشیم ۱۲ سانتی متر است. اما جهت رفع نیاز کاربران به داشتن ارتفاعی بیشتر و بالا بردن سطح کف کاذب به صورت پله ای، قطعه ای به نام قطعه ارتفاع دهنده توسط تیم فنی و مهندسی گروه کارنو، طراحی و تولید شد که به ثبت اختراع نیز رسید.

قطعه ارتفاع دهنده کف کاذب گالوانیزه:ارتفاع دهنده

یکی از معایب کف کاذب سولفلکس لگراند، سطح ارتفاع کف کاذب بود که حداقل ارتفاع کف ۳ و حداکثر کف ۱۲ سانت بود، زیرا کف کاذب سولفلکس لگراند فرانسه بیشتر جهت محیط های اداری طراحی و تولید شده بود اما کف کاذب کارنو علاوه بر محیط های اداری جهت محیط های حساس و مراکز مخابراتی و دیتاسنترها نیز طراحی شده و با توجه به اینکه این محیط ها دارای تاسیسسات برقی بسیاری هستند، لذا نیاز به سطح ارتفاع بیشتری نیز خواهیم داشت. لذا قطعه ای به نام قطعه ارتفاع دهنده با جنس PVC و گرید A همانند پایه، طراحی و تولید شد که ارتفاع هر قطعه ۱۱ و قطر ۱۰ سانت دارد که بر اساس نیاز به سطح ارتفاع مختلف، این امکان وجود دارد.

 

پلنیوم کف کاذب گالوانیزه:پلنیوم کف کاذب گالوانیزه

جهت پوشاندن فضاهای باز دور محیط استفاده می شود. جنس قطعه گالوانیزه با ورق ۲ میلی متر می باشد. ابعاد قطعه ۱۰۰ سانتی متر در طول می باشد. وزن هر تایل ۳۰۰۰ گرم می باشد.

در صورتی که ارتفاع پایه ها را افزایش دهیم به نسبت افزایش ارتفاع پایه ها، از پلنیومی با همان ارتفاع می بایست استفاده کنیم.

 

قطعات جانبی کف کاذب گالوانیزه (کف کاذب طرح لگراند) به شرح زیر می باشد:

اگزیت تایل:

در هر محیطی که کف اجرا میگردد نیاز به این است که برخی از المانها مانند سیم و کابل از زیر کف کاذب به سطح کف کاذب انتقال یابند در این راستا قطعه ای جهت خروج هر المانی از کف به سطح به نام اگزیت تایل می باشد. که بسته به تعداد المانها و حجم المانها به این قطعه نیازمندیم. جنس قطعه نیز همانند تایل از گالوانیزه با ورق ۲ میلی متر می باشد. ابعاد قطعه ۲۲٫۵*۲۲٫۵ سانتیمتر می باشد. وزن هر تایل ۹۰۰ گرم می باشد.

 

 

ارتینگ تایل:تایل اگزیت کف کاذب گالوانیزه

کف کاذب ( مخصوصا کف کاذب اتاق سرور و دیگر مراکز حساس) باید خاصیت جذب الکتریسته ساکن را داشته باشد. و از نوع هادی جریان الکتریسته باشد . یک سیم ارت مستقیما از تایل ارتینگ کف کاذب گالوانیزه به شین ارت مرکزی متصل می شود، و الکتریسیته ساکن را جذب میکند.
هدایت الکتریسته ساکن به چاه ارت، باعث افزایش طول عمرتجهیزات الکتریکی می شود.

جنس تایل گالوانیزه با ورق ۲ میلی متر همانند تایل اصلی کف کاذب می باشد. ابعاد قطعه ۲۲٫۵*۲۲٫۵ سانتی متر می باشد.

وزن هر تایل ۱ کیلوگرم می باشد و این قطعه جهت جذب الکتریسیته ساکن است که به صورت استاندارد در هر ۶ متر مربع ۱ عدد مورد نیاز می باشد.

تایل فلورباکس ( باکس کفی ):تایل فلور باکس کف کاذب گالوانیزه

این قطعه جهت نصب باکس کفی، برای جانمایی پریز ها در کف می باشد. جنس تایل گالوانیزه با ورق ۲ میلی متر می باشد. ابعاد قطعه ۴۵*۴۵ سانتی متر و وزن هر تایل ۲۷۰۰ گرم می باشد.

 

 

 

Untitled-2.jpg (239×20)

شرکت فنی و مهندسی کارنو ارائه دهنده با کیفیت ترین کف کاذب و بهترین قیمت کف کاذب

 

میزان تحمل بار کف کاذب گالوانیزه ( کف کاذب طرح لگراند ) چقدر است؟

اگر وزنی به صورت نقطه ای، به تایل گالوانیزه وارد نمایید، این نوع تایل می تواند وزنی معادل ۱۰۰۰ کیلوگرم را متحمل شود و پایه ی آن نیز میتواند وزنی معادل ۱۲۰۰ کیلوگرم را  تحمل نماید.

روکش کف کاذب گالوانیزه چه نوع روکشی می باشد؟

کف کاذب گالوانیزه تنها کف کاذبی می باشد که نیاز به هیچ گونه روکش و زهوار دور ندارد و همین امر باعث شده کف کاذب گالوانیزه دارای طول عمر بیشتری نسبت به دیگر کف کاذب ها داشته باشد.
در واقع سطحی ترین رویه در کف کاذب گالوانیزه، خود فولاد گالوانیزه می باشد که سطحی مشابه سطح استیل به ما می دهد.

روکش های کف کاذب از لحاظ جنس متفاوت هستند که خالی از لطف نخواهد بود که درباره ی آن بدانید زیرا در انتخاب کف کاذب بی تاثیر نمی باشد. قابل ذکر است که هر نوع روکشی با کاربری و هدف خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

منظور از روکش کف کاذب چیست؟

اگر کف کاذب را در نظر بگیرید این کف از اجزاء گوناگونی به وجود آمده است که اجزاء اصلی آن شامل:
تایل کف کاذب، پایه کف کاذب می باشد.
روکش ها روی تایل ها پیاده سازی و نصب می شود و برای محافظت از تایل و نمای ظاهری تایل به کار برده می شود.
می توان گفت که سطحی ترین لایه های کف های کاذب روکش ها هستند. این روکش ها به طور مدارم در تماس با فشارهای ناشی از وزن اجسام و تردد افراد قرار می گیرند. و بیشترین عامل خرابی و استعلاک کف کاذب، روکش و زهوارهای دور تایل می باشد. روکش هایی که عموما در کف کاذب ها استفاده میشوند شامل دو نوع روکش HPL و PVC می باشد.

روکش HPL

روکش اچ پی ال دارای خاصیت ضد خش می باشد و اگر روی تایل قرار بگیرد با تردد و هر مسئله ی دیگری خش دار نخواهد شد. ضخامت این نوع روکش ۲/۱ میلی متر است. از نظر قیمتی، روکش اچ پی ال از روکش پی وی سی بالاتر خواهد بود. و از لحاظ کیفیت نیز کیفیت بالاتری نسبت به دیگر روکش ها دارد.

روکش PVC

این روکش همانطور که از نامش مشخص است از جنس پی وی سی می باشد و در رنگ ها و طرح ها گوناگونی عرضه می شود، البته این روکش، قابلیت ضد خش بودن را ندارد و از نظر قیمتی در قیاس با روکش اچ پی ال نیز پایین تر است.

ویژگی های کف کاذب گالوانیزه:

 • کف کاذب طرح لگراند باعث خواهد شد تا به کف اصلی ساختمان، به دلیل عدم استفاده از پیچ و رولپلاک و جوشکاری آسیبی وارد نشود.
 • قابلیت جا به جا کردن این نوع کف کاذب آسان بوده و به راحتی می توان این نوع کف را به مکان های دیگر انتقال داد و بدون هزینه مجدد راه اندازی نمود.
 • در زمان انتقال نه آسیبی به محیط وارد خواهد شد و نه نیازی به هزینه های مجدد خواهید داشت.
 • در زمان نصب و پیاده سازی به زیرساختی نیاز ندارید و از هزینه های مازاد جلوگیری خواهد شد.
 • در برابر فشار و ضربات وارد شده مقاومت بالایی دارد.
 • در کمترین زمان سرعت نصب و اجرای این کف بالا بوده و در زمان شما صرفه جویی خواهد شد.
 • احتمال استحلاک و خرابی در این نوع کف وجود ندارد و در قیاس با دیگر کف های کاذب عمر بسیار بالاتری داشته که این نشانه ی نوع متریال و کاربرد محصول می باشد.
 • در صورت استفاده از این نوع کف نیازی به استفاده از روکش نخواهید داشت و همین امر نیز باعث طول عمر بیشتر کالا شده است.
 • با پیاده سازی کف کاذب شما می توانید به راحتی و با کمترین زمان به تاسیسات مورد نیاز دسترسی یابید. تاسیساتی همچون تاسیسات الکتریکی و مکانیکی، سیستم های هدایت شونده سرمایشی یا گرمایشی و غیره.
 • صرفه جویی در زمان،  یعنی شما در صورت تغییر فضای کاری خود می توانید کف خود را در زمانی کم، مجدد پیکر نمایی کنید.
 • صرفه جویی در مصرف انرژی، شما می توانید با استفاده از کف های کاذب هزینه ی انرژی خود را کاهش دهید، بدین گونه که فشار هوا از کف انجام خواهد شد.
 • صرفه جویی در هزینه نیز یکی دیگر از مزیت های استفاده از کف کاذب خواهد بود. شما می توانید با استفاده از تاسیسات زیر کف کاذب ساعت کار نصب و نگهداری تاسیسات زیر کف را تا ۳۰ الی ۴۰ درصد کاهش دهید. و همین امر موجب خواهد شد برنامه های ساخت کوتاه تر شده و هزینه های انرژی نیز کاهش یابد.
 • قابلیت جذب الکتریسیته ساکن نیز در این نوع کف کاذب وجود دارد.
 • گذاشتن تاسیسات در کف کاذب به جای قرار گیری آن در سقف کاذب.

 

 

برخی مشتریان کارنو:

شرکت گاز ایران
دیجی کالا
راه آهن
اجرای کف کاذب شرکت نیروی برق
اجرای کف کاذب آستان قدس
سازمان آب و فاضلاب
وزارت آموزش و پرورش
جهاد کشاورزی
دانشگاه خوارزمی

و ده ها برند برتر دیگر …

 

تماس با دفتر تهران: ۸۸۴۸۶۳۰۰(۰۲۱) تماس با دفتر مشهد: ۳۷۰۵۷۰۵۳(۰۵۱)