کف کاذب الکترواستاتیک

کف کاذب الکترواستاتیک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

کف کاذب الکترواستاتیک را در این مقاله به طور کامل مورد بررسی قرار می دهیم. در واقع کف کاذب به عنوان کف پوش شناخته می شود. میشود گفت یک نوع کف پوش است که می توان آن را بر روی قطعات بتنی برای ساختمان ها نصب کرد، به طور مختصر کف کاذب به سطحی فاصله دار از سطح زمین گفته می شود که فضایی خالی را برای عبوردادن سیم ها و کابل ها ایجاد می کند. کف کاذب ها انواع مختلفی دارد : کف کاذب آلومینیومی، کف کاذب فولادی و کف کاذب گالوانیزه.

از زمانی که در ساختمان ها دسترسی به تجهیزات در کف ساختمان امری ضروری شناخته شده است کف کاذب هم به وجود آمده است، برای اینکه به راحتی به تجهیزات زیر  کف دسترسی داشته باشیم و بتوانیم آن ها را تعمیر کنیم یا اینکه تغییر دکوراسیون در کف ایجاد کنیم از کف های کاذب استفاده می کنیم.

از بین این گونه کف ها می توان گفت که کف کاذب الکترواستاتیک از کاربرد زیادی برخوردار است. در روش اجرا و نصب کف کاذب می توانیم عملیات را به دو بخش دسته بندی کنیم مرحله اول استراکچر یا سازه های فلزی و مرحله دوم تایل کف کاذب.

استراکچر یا سازه ها خود به سه دسته تقسیم می شوند: سازه ها درجا در محیط هایی مثل دیتاسنترها یا اتاق های برق که وسایل سنگینی روی کف قرار می گیرد. از انواع قطعات فولادی در محل نصب وسایل استفاده می شود در این روش باید تجهیزات و نقشه چیدن تابلوها و سلول ها مشخص باشد که بتوان کار را انجام داد.

سازه های پیش ساخته آلومینیومی که بیشتر در محل هایی مثل کتابخانه ها و سینماها مورد استفاده قرار می گیرند، ارتفاع را در این روش می توان از ۱۵ تا ۷۵ سانتی متر تنظیم کرد.

این مطلب را از دست ندهید .
ویژگی های فنی پدستال پلاستیکی کف کاذب

سازه های پیش ساخته گالوانیزه که ساختار و اجرای این روش مثل سازه های پیش ساخته آلومینیومی است با این تفاوت که از لوله و پروفیل و اتصالات آهنی تولید می شوند، از این محصول به دلیل سنگینی در ساختمان هایی که تحمل بار بیشتری را دارند استفاده می شود.

تایل کف کاذب: قطعات تایل روی سازه های فلزی قرار می گیرند که در اتاق عمل ها علاوه بر استفاده از کف کاذب الکترواستاتیک می توان تایل را هم با مواد الکترواستاتیک پوشش داد. که در نهایت کف کاذب را آماده می کنند. سه نوع محصول را در این مرحله می توانید انتخاب کنید یکی تایل ام دی اف با روکش آنتی استاتیک، دیگری تایل آلومینیومی و تایل گالوانیزه پر شده با عایق فوم پلی اورتان.

 انواع کف کاذب الکترواستاتیک,کف کاذب الکترواستاتیک,کف کاذب الکترواستاتیک چیست

انواع کف های کاذب

کف های کاذب از لحاظ کاربردی به ۴ دسته تقسیم می شوند: کف های مخصوص پوشاندن تاسیسات، کف های انتقال آب، خاک و ماسه، کف هایی برای نصب سیستم گرمایشی کف و پایین آوردن رطوبت، کف های سبک سازی ساختمان ها.

مزایای کلی کف های کاذب

در زمانی که آتش سوزی رخ می دهد قابلیت این را دارند بدون اینکه ریزش کنند و خراب شوند تا یک ساعت دوام بیاورند. مقاومت در برابر وزن های تا ۱ تن را دارا می باشند، ضد الکتریسیته بودن این کف ها که برای مراکز کامپیوتری و دیتاسنترها مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع رایج کف های کاذب می توان آلومینیومی را نام برد که نسبت به کف های چوبی و فولادی مقرون به صرفه تر هستند.

معمولا الکتریسیته ساکن به دلیل مالش بین مواد پلاستیکی و کف پوش ها ایجاد می شود. کف کاذب الکترو استاتیک در محیط هایی که از امنیت بالایی برخوردارند مورد استفاده قرار می گیرند، مثل فروشگاه هایی که مواد منفجره دارند یا بیمارستان ها و… گاهی اوقات پیش می آید که روی فرش در حال قدم زدن هستید می خواهید به سراغ یخچال بروید در این زمان که می خواهید درب یخچال را بگیرید احساس جرقه می کنید این دقیقا همان چیزی است که در اتاق های برق و دیتا سنترها باید رعایت شود. یکی از مواردی که در اتاق عمل وجود دارد بودن الکتریسیته ساکن است که به دلیل رفت و آمد به وجود می آید که به دلیل خاصیت استاتیکی این الکتریسیته همان جا می ماند.

این مطلب را از دست ندهید .
انواع سقف در سازه های گوناگون - قسمت اول

کف های کاذب الکترواستاتیک,انواع کف کاذب الکترواستاتیک,کف کاذب الکترواستاتیک

بودن الکتریستیه ساکن در اتاق عمل به دلیل وجود دستگاه های برق می تواند خطر ساز باشد. بنابراین برای از بین بردن این بار باید از کف پوش یا کف کاذب الکترواستاتیک استفاده کرد . این کف پوش بار الکترواستاتیکی را که توسط حرکت وسایل و رفت و آمد افراد به وجود آمده است را کم میکند و مقاومت الکتریکی در آن جا کنترل می شود. روکش آپوکسی الکترواستاتیک بر پای هرزین آپوکسی و هاردنر پلی آمین تغییر شکل پیدا می کند و تولید می شود.

مکان های مناسب برای استفاده از کف کاذب الکترواستاتیک شامل اتاق های عمل در بیمارستان ها، دیتاسنترها، مراکز مخابراتی، اتاق کامپیوتر، اتاق های مرکز کنترل و … می شود. که با نصب کف کاذب می توان از خطرات احتمالی ناشی از اتصالات کابل ها و سیم کشی ها جلوگیری به عمل آورد. به طور خلاصه در کف کاذب الکترواستاتیک ضخامت سطح نهایی بین ۳-۲ میلی متر می باشد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *